Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой може да извърши граждански арест?

Снимка: БГНЕС

В различните държави гражданският арест е уреден по различен начин. В нормативната уредба на България той е записан в чл. 12а от 1997 г. обясни за Радио София адвокатът по наказателно право Пламен Бонев.

"Изключително неясна и недобра правна уредба. През годините многократно се е коментирало, че следва да бъде или изменен, или променен, но той все още е в този си стар вид", каза адв. Бонев.

Според него гражданският арест е необходим в българското законодателство, като в съществото си се касае за необществено опасно деяние, което само по себе си е противоправно, обясни той.

"Специфичното при него е, че с този граждански арест по някакъв начин се засягат правоохранени интереси или ограничаваме правото на придвижване на някого, или му нанасяме телесна повреда, или упражняваме някаква принуда. Това се преценява от законодателя, че е едно, да го наречем, полезно правно действие", посочи адв. Пламен Бонев.

Той добави, че може да бъде задържано всяко лице, което извършва обществено опасно деяние.

"В правната норма не е уредено кой точно може да го извърши, като законът приема, че всеки може. Всеки един може да извърши граждански арест. Това обаче, има свои рамки и своя допустимост. На първо място, за да е законно едно залавяне, то трябва да бъде извършено с цял предаване на задържания на органите на властта. Другото условие, което законодателят въвежда, е евентуално да има опасност да извърши ново престъпление. Няма нужда обаче двете да са комулативни. Достатъчно е да е налице само едно от двете условия, за да имате право да извършите граждански арест", обясни адвокатът по наказателно право Пламен Бонев.

Той посъветва, когато станем свидетели на престъпление, първата ни реакция да е да се обадим на тел. 112. Ако се наложи, в определени рамки, бихме могли да осъществим и граждански арест, каза адв. Пламен Бонев.

Диана Костова

Как по законния ред се извършва арест можете да видите във видео поредицата на БНР "Патрулът", която продължава и през новия сезон. В партньорство със СДВР, Диана Костова и екипът й, направиха един сезон "Нощна смяна", един сезон "Дневна смяна" и един смесен сезон. Те влизат в бусовете на отдел "Специализирани полицейски сили", за да изкарат дълги, безкрайни, а понякога и 12-часови смени, заедно с екипите на полицията.

"В столицата е много натоварено. Имали сме вечери, в които сме от сигнал в сигнал. За щастие не толкова голяма част от сигналите са тежки, сериозни и опасни, но това не променя факта – пристигне ли сигнал в Охранителна полиция, те са длъжни да го отработят и са длъжни да отидат на място и да преценят ситуацията. Има много фалшиви сигнали, има чисто битови, има много свързани с междусъседска свада", каза Диана Костова.

Тя посъветва да подаваме сигнали както към полицията, така и към Спешна помощ при наистина спешна нужда, тъй като на друго място животът на някого може да зависи от бързото пристигане на екипите на полицията и спешните медици.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени