С протестно шествие в центъра на София беше изразена подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие. Събитието е организирано от "Феминистки мобилизации" и е по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември.
Организаторите са обявили, че настояват за промени в Закона за защита от домашно насилие, така че той да започне да защитава всяка жертва на домашно насилие, без значение от продължителност на връзката, раса, етническа принадлежност, възраст, увреждане, религия, народност, сексуална ориентация, икономически статус.
Инициаторите също така настояват за незабавното прекратяване на институционалното насилие над транс жените и ЛГБТИ+ хората, както и да бъдат изградени кризисни и консултативни центрове за пострадали от насилие във всяка една област в страната.
Тази вечер подобни протестни шествия се провеждат и други градове, сред които Габрово, Пловдив, Стара Загора.
В София протестиращите се събраха в района на Съдебната палата, където има засилено полицейско присъствие. Шествието ще продължи по бул. "Витоша", по бул. "Патриарх Евтимий", по ул. "Граф Игнатиев" и ще завърши отново пред Съдебната палата.
От колектива "Феминистки мобилизации" заявиха, че днес почитат паметта на жените, загубили живота си заради насилие. Обществото ни е будно за техните съдби и никога няма да оставим темата да бъде на заден план, казаха пред протестиращите от организацията.
Според тях насилието над жени е дълбоко вкоренено в патриархалната структура на обществото ни и протестите са начинът да изпратят ясен сигнал, че няма да се примирят с културни и социални норми, които да възпроизвеждат неравенството и потисничеството.
Участници в протеста в столицата заявиха пред БНР:
"Да не споменавам колко много жертви има всяка година на домашен тормоз от собствените си мъже - бивали пребити, убити. И това наистина е гнусно, случвайки се в този век. И мисля, че е нещо, което трябва да се промени. И трябва да работим здраво, за да се промени. И трябва да имаме всички тези големи протести, които се правят в градове из цялата страна. Наистина мисля, че е нещо важно".
"Не може един човек да отиде в собствения си дом - дом, в който трябва да може да бъде свободен, да бъде себе си, да бъде спокоен, да изпитва удобство... И да се прибере само, за да бъде подложен на тормоз, на насилие, на обиди, на негативизъм. Хората трябва поне в дома си да могат да се чувстват спокойни, незаплашени".
"Хората вече нямаме права, просто".
На въпрос за какво настояват отговориха: "За правата като цяло на хората, но най-вече на жените".