Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция иска дерогация от санкциите на САЩ, за да продължи да плаща руски газ през "Газпромбанк"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция преговаря със САЩ за изключение от американските санкции, което ще позволи на страната да продължи да използва руската "Газпромбанк", за да плаща за внасяния от нея руски природен газ, съобщава агенция Блумбърг.

Без дерогация, "няма да можем да платим на Русия", каза министърът на енергетиката Алпарслан Байрактар ​​пред репортери късно в понеделник и подчерта: "Ако не можем да платим, не можем да закупим стоката".

Коментарите на Байрактар засилват напрежението между Вашингтон и останалите европейски купувачи на руски газ заради американските санкциите, обявени миналата седмица срещу "Газпромбанк", която до преди това не беше обект на наказания, свързани с руското военно нахлуване в Украйна, поради ключовата ѝ роля в улесняването на енергийните плащания.

"Ако няма дерогация, това може да се окаже нещо много значимо за Турция“, каза министърът. Той цитира като прецедент предишни освобождавания от санкции, свързани с Иран.

Русия е най-големият доставчик на газ за Турция, осигурявайки около 42% от вноса миналата година, според данни на турския регулатор.

Унгария, друг голям вносител, разкритикува действията на САЩ срещу "Газпромбанк", заявявайки, че застрашава енергийната сигурност. Министърът на външните работи Петер Сиярто каза пред агенция Блумбърг през миналата седмица, че страните от региона "ще намерят начин" да продължат газовите потоци след разговори в Истанбул с регионалните енергийни министри, включително Байрактар.

Турция една от страните, които не са наложили санкции на Русия заради военна ѝ инвазия в Украйна. Вместо това президентът Реджеп Ердоган се опита да постигне мир между враждуващите страни и да съживи споразумение, подкрепено от ООН, за което той помогна през 2022 г., което позволи износа на украинско зърно през Черно море, напомня Блумбърг.

Анкара и Москва искат да създадат хъб за природен газ в Турция, включително възможността за полагане на повече подводни тръбопроводи през Черно море. Освен газ, Турция разчита на Русия за около половината от своя внос на суров петрол, има една атомна електроцентрала на "Росатом", която е в процес на изграждане, като същевременно се водят преговори и за втора АЕЦ.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна