Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история проф. д-р Николай Овчаров.
"Има открития по хипотезата, че Видинското царство е просъществувало до по-късен период от този, който ни е познат от историята... Тази площ, на която сме стъпили в момента, е нивото на Видинското царство...
Не намерихме следи от османско присъствие в този период, което показва, че Видинското царство е просъществувало по-дълго време... Редица нови проучвания показват това, а намерените от нас находки потвърждават тази хипотеза...", заяви доц. Здравко Димитров.
По-подробно за значението на откритията и за Видинското царство обясни проф. д-р Николай Овчаров:
"Този средновековен период, който виждате пред вас, доказва тази теза, че Видинското царство е просъществувало някъде до 1422 година... Това доказват и редица документи и хипотези на проф. Павел Павлов и проф. Иван Тютюнджиев. Тези хипотези имат и противници, но ето тук се доказва точно това, което професорите твърдят... Намерени са документи за Константин и Фружин, които показват по-късен период...
Намерените находки и липсата на османски монети подкрепя това. Да, при разкопките са намерени над 200 монети, от които само две са от периода на султан Баязид. Има и около 10 от султан Мурад II... Повечето са от периода на цар Иван Срацимир... Това ни убеждава, че Видинското царство не е завладяно до 1396 година, когато е гибелта на цар Иван Срацимир.
Периодът, който ние датираме, е по-късен. Някъде до 1421 – 1422 година, когато начело е бил неговият син Константин...", категоричен е проф. Овчаров.
Кметът на Видин Цветан Ценков изрази благодарността си към екипа на археолозите за положения труд през последните няколко години и за значимите открития. Той съобщи, че с подкрепата на Община Видин проучванията ще продължат и в съседните няколко парцела зад ПГТ "Михалаки Георгиев" в града.