Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

| Интервю
Снимка: Веселина Миланова

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. 

Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на валежи. 

"Общо язворите, собственост и стопанисвани от "Напоителни системи, са 181 броя, от които 19 комплексни и значими язовири публична държавна собственост. Те формират над 80% от водния обем, който подаваме за напояване. Към днешна дата техният процент, който е запълнен, е 32,4 от общия им обем", обясни тя в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

На висшия консултативен съвет по водите, който бе проведен в МРРБ, е регистриран 72% намалял речен отток в сравнение с 2023 г., отбеляза също Динева. 

"В България имаме регистрирана продължителна суша, а това означава 2 поредни сухи години. Валежите през 2023 г. са били 5% над климатичната норма, докато за 2024 г. те са под климатичната норма за цялата година. Засушаването е повсеместно, като почти всички месеци на 2024 г. не се е достигало екстремните стойности на 2020 г. Ние в момента сме в едни сухи години, но не сме достигнали стойностите на 2019 и 2020 г., които бяха много по-сухи години и нивата бяха и по-ниски от тези, които са в момента".

Най-ниско ниво е отбелязано на яз. Пясъчник, посочи Снежина Динева, като уточни обаче, че около това ниво е било в последните 7-8 години. По думите ѝ този язовир никога не е бил пълнен на максималния си воден обем. 

"Имахме редукция на водните обеми на всички язовири от МОСВ съответно в месечните графици, които бяха с по-ниски водни обеми. Ние сме се съобразили с тях. Там бяха направени вече рехабилитациите, които стартираха преди поливния сезон 2024 г. 5 от тях завършиха. Там отчетохме потенциална икономия на вода и увеличаване на поливните площи с по-малко подаване на водни маси", коментира тя.

По думите ѝ по-голямата част от 19-те комплексни язовири са под 50% от обемите в момента. Но ние сме след края на поливен сезон и те всяка година са на това положение, уточни Динева. 

Тя съобщи, че нямат данни за набези и за кражби на вода за напояване

Относно притесненията на земеделските стопани за следващия поливен сезон, директорът на "Напоителни системи" отговори:

"Чакаме снежно-дъждовното подхранване и есенно-зимното пролетно пълноводие, което формира 80%. Нека бъдем търпеливи". 

За да доставим вода до всички земеделски производители, до по-голяма част от площите, с по-малко количество вода, трябва да рехабилитираме нашите съоръжения - главните напоителни канали, отчете тя и заяви, че това се прави в момента. По думите ѝ се рехабилитират 24 обекта, като те ще бъдат завършени до 1 април. 

От "Напоителни системи" стриктно спазваме графика на МОСВ, декларира Снежина Динева.

Питейно-битовото водоснабдяване е приоритетно, напомни тя и добави, че за тях е важно да се спазват приоритетите. Следващ такъв е напояването, а след него са хидроенергетиката и енергийните цели. 

По думите ѝ в язовир "Тича" има достатъчен воден обем, за да подсигури питейно-битовото водоснабдяване, при "Ястребино" е същото. Според нея има достатъчно воден обем за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване.

"Каквото зависи от "Напоителни системи", го правим. В помощ сме на ВиК-тата". 

Цялото интервю на Теодора Симова със Снежина Динева в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени