Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

История за пуйки и политици

Помилването на пуйки за Деня на благодарността е традиция, в която обикновено не се търси дълбока символика. Тя е по-скоро за забавление, но тази година отвъд пуешките закачки се чуха и политически.

На Южната поляна в Белия дом президентът Джо Байдън помилва Пийч и Блосъм, кръстени на цветето на щата Делауеър – Пийч блосъм или прасковен цвят. Това е последното му помилване на пуйки като държавен глава, заради което вкара и малко сериозност в изказването си като посочи, че за него е било чест да бъде президент.


Пуйката е неотменна част от вечерята за Деня на благодарността в Америка. Първото по-голямо отбелязване на нещо като Ден на благодарността е през 1621-ва. Честването е между поклонниците, дошли с кораба The Mayflower, и племената Машпии Уампаног.

Вероятно тогавашният празник не трае много дълго заради разликата в езиците.

А дали са яли пуйки? Надали.

Няма исторически източници, които да потвърдят какво е менюто тогава, но се смята, че популярни сред Уампаног са еленовото месо и царевицата.

През 1789 г. президентът Джордж Вашингтон обявява 26 ноември за Национален ден за благодарност в САЩ. През 1863 г. Ейбрахам Линкълн го обявява за Ден на благодарността, в който да се покажат признателност и обединение в момент, в който нацията е разделена от Гражданската война. През 1941-ва Франклин Делано Рузвелт прави празника федерален – в четвъртия четвъртък на ноември.


Но да се върнем на пуйките.

Първото пуешко помилване е дело на Линкълн, въпреки че се случва на Коледа. За коледната трапеза тогава е донесена жива пуйка, но Тад, синът на Линкълн, не иска да колят животното. Молбите му сработват.

До Белия дом през годините достигат много пуйки, някои от които дарове. Още през 70-те години на 19. век се говори за хора, които пращат пуйки. През 20-те години на 20. век практиката е отразявана от журналисти. Има информация за нагиздени, облечени с пуловерчета, носещи очилца пуйки, които прекосяват цялата страна, за да стигнат до президента.

В един от случаите през 1921-ва, в началото на полетите със самолет, пуйка, кръстена Supreme II, пътува с авиационна каска и очила, облечена с черно-жълт пуловер и розова папийонка. Заради пуешката природа обаче на Supreme II ѝ става лошо и се налага да приключи пътуването до Белия дом с влак.

Повечето птици обаче не са пощадени. Хари Труман започва традицията за помилване на пуйки от президенти, която се циментира през 1989 г. при Джордж Буш-старши.


Тазгодишните щастливци Пийч и Блосъм са отгледани във ферма в Нортфийлд, щата Минесота. Пътуват два дни по суша до Вашингтон, а вечерта преди помилването отсядат (както повелява традицията) в емблематичния "Уилърд Интерконтинентъл", хотел от 19. век, на няколко минути пеш от Белия дом. 

Хотел, пълен с история, в който (според някои) се ражда терминът "лобист" и в който Мартин Лутър Кинг-младши приключва с писането на знаменитата си реч "Имам една мечта".

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън.

След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти.


В началото на церемонията на пълната с хора Южна поляна Байдън се пошегува, че има 2 500 души, които биха искали да бъдат помилвани. Вероятно някои наистина са се вълнували точно от тази мисъл. Сред събралите се имаше членове на кабинета му и негови политически назначения, които може би ще имат нужда от помилване, ако Тръмп изпълни заканите си за преследване на политическите опоненти. В крайна сметка само две същества си тръгнаха помилвани и те не бяха хора.

Инак Тръмп също имат опит в помилването. За първи път му се случи през 2017 г. Тогава той, заедно със съпругата си Мелания и едно от петте си деца (Барън), срещна своята първа президентска пуйка, въпреки че помилваните бяха двама.

Тогава Дръмстик е 20-килограмов, Уишбоун - 15. В превод имената им означават "бутче" и "ядец". Уишбоун е помилван, но не присъства лично на голямото събитие. Пред събралите се Тръмп признава колко добре се чувства, уверява се, че Дръмстик е готов за светлото бъдеще, и действа.

"След като бъдат помилвани, Дръмстик и приятелят му Уишбоун ще изживеят дните си в прекрасно място, специално построена ферма. Компания ще им правят Тейтър и Тод, двете пуйки, помилвани миналата година от президента Обама. Както мнозина от вас знаят, доста активно работя по отмяната на много от стореното от предшественика ми.

Обаче от администрацията ме информираха, че помилването на Тейтър и Тод не може да бъде отменено при никакви обстоятелства! Така че няма да го отменя. Тейтър и Тод, бъдете спокойни!", пошегува се преди 7 години Доналд Тръмп.

Едно е сигурно – пуйките, помилвани от Байдън, вероятно могат да се чувстват далеч по-спокойни за бъдещето от политическите му назначения.


Тази година се навърши и век от началото на парадите за Деня на благодарността в Ню Йорк.

Много анимационни герои, музиканти, танцьори, суперзвезди и просто щастливи хора могат да се видят всяка година по това време. Стотици са костюмираните участници, които крачат по централните улици на града или минават през него, качени върху специално построени платформи на колела.

Парадът се организира от 1924-а насам. Точно преди век за първи път служители на универсален магазин дефилират през Манхатън до сградата на основния търговски център на веригата. И така всяка година досега, като парад няма само през Втората световна война.

Цялата история чуйте в звуковия файл.

Изображенията в публикацията са генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева.

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна