Всичко започва от интеграцията на децата с различни увреждания в училище. За тези с двигателни затруднения препятствието идва още на входа на сградата, освен ако няма нужните съоръжения, коментира Антоанета Пенева от Асоциацията за невромускулни заболявания.
"Там, където има достъп, е ок. Където няма, родителите "изкачват" децата си на ръце. Изисква се сила, спокойствие на детето. Средата е враждебна наистина. Ако преодолеем тези стълби и т.н., следва местенето по кабинетите. Тези деца остават самички в този час. Трябва да има много голяма промяна! Приобщаващото образование към момента не бих казала, че може да се нарече приобщаващо."
Проблем е и достъпът на хората с увреждания до нови медицински изделия и такива за нови заболявания, ако очакват заплащане от Здравната каса. Заради липсата на адекватна процедура, по която такива изделия да се включват в списъка на Касата, от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия обмислят да съдят държавата. Според Веска Събева едно от полезните изобретения, които се ползват по света при епилепсия, е специален часовник.
"Касата ги отхвърли. Такива условия ми постави, за да могат да бъдат включени тези медицински изделия, които са в невъзможността за една НПО, дружество на специалистите, дори не знам дали самата Здравна каса може да ги направи всичките тези изследвания, които се изискват. Това е непряк отказ тези хора да получат медицински изделия, които са им необходими за техния живот."
Събева пояснява, че въпросният часовник – гривна предупреждава за тежък пристъп.
От следващата година в сила влиза актуализиран списък на медицинските изделия и помощните средства, поемани от Здравната каса. Стойностите, които ще се заплащат с обществени пари, са увеличени. Пълнолетните хора с двустранна глухота например вече ще има възможност да получат по два слухови апарата, вместо по един, както беше досега, обясни Мария Кръстева от Асоциацията на децата с увреден слух.
"Това, което досега поемаше Здравната каса, беше недостатъчно. С много усилия и настояване искахме да бъдат променени тези лимити. Това, което ме притеснява е, че фирмите отново ще си увеличат стойността на слуховите апарати и хората пак няма да могат да си получат качествения апарат. Когато ти отпуска държавата 170 лева, както е за възрастните хора, а най-евтините апарати струват 450…"
При децата цените са от порядъка на хиляди лева, уточнява Кръстева.
Колкото до новата организация на освидетелстване в ТЕЛК, според която документите на човек от Благоевград могат да се разгледат от комисия в Силистра, има голям брой оплаквания за значително намалени проценти инвалидност, потвърждава Георги Колев, председател на Съюза на инвалидите.
"Голямата надежда, която имахме всички – да се пребори корупцията в ТЕЛК съставите чрез този случаен принцип на разпределяне, потенциално има възможност пак да има корупция, но вече не в ТЕЛК съставите, а в специалистите преди самото преосвидетелстване или освидетелстване."
Има и оплаквания от хора, при които преосвидетелстването се е забавило по вина на ТЕЛК комисиите и при които са спрени пенсията и месечната социална помощ, както и асистентската услуга, въпреки че нормативно това не е разрешено.