На референдума, който беше проведен на 17 ноември в община Казанлък, не достигнаха гласовете (40%), за да се вземе под внимание резултатът (гласуваха само 14 на сто), но от Фондация "Проект Бузлуджа" виждат и нещо позитивно.
На въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" около 12 хиляди жители не само изразиха мнението си, но близо 100% са отговорили с Да.
"Продължаваме да работим по проект с европейско финансиране за събиране на истории на участници в построяването. Комуникираме и с местни институции в Казанлък и Стара Загора. Много е важно да се състави и приеме механизъм за управлението и експлоатирането на мястото – коментира пред БНР-Радио София Радослав Илиев от екипа на фондацията.
Организацията е създала видео с конкретна Визия за Бузлуджа, създадена от екипа на световноизвестния проф. Уве Брюкнер.
Илиев обясни, че в момента достъпът до обекта е контролиран. През лятото се проведе фестивалът "Оупън Бузлуджа" в серията събития, чиято цел е обживяване на мястото и преформулиране на отношението към него.
В дискусиите и работата по "чинията" досега са били привлечени около стотина души - експерти с опит от 5 държави.
"Трябва да се изработи форма за управление на този тип наследство. Не може да действаме с традиционните калъпи. Трябва да канализираме и използваме огромния потенциала. Интересната от архитектурна гледна точка сграда може да бъде преизползвана за културни и туристически цели. От това полза ще има целият регион", категоричен е Радослав Илиев.
По думите му, при изработването на Визията е приложен холистичен подход, включени са всякакви експерти и специалисти. Те са реализирали една хипотеза, предложение.
Проф. Уве Брюкнер - флагманът на визията, е учен, но и бизнесмен. Той има творчески и научен интерес, дори личен.
"Вероятно той не е живковист, а вижда потенциала. Сегашното състояние на паметника е резултат на липса на отношение от органите, но и на обществената реакция. Важното е да не се повтарят грешките", коментира още Илиев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.