Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Тодоровска и Росен Димов: Ние през годините "воюваме" хората от нашите общини да получават телекеър грижа от разстояние, каквато имат в другите европейски държави

"Ангели на добротата" - БЧК в помощ на възрастните хора от Северозападна България

Зам. генералният директор на БЧК, кметът на Оряхово и пациентка от Белоградчик са гости по темата за медицинска помощ от разстояние на уязвими хора в 7 български общини

10
Проект на БЧК, с който се осигурява медицинска помощ от разстояние на уязвими възрастни хора в Северозападна България
Снимка: БЧК

Продължаваме по темата за телемедицината, но този път ви представяме един работещ проект от години в Северозападна България, благодарение на БЧК.

От 2019 година в рамките на европроект БЧК осигурява медицинска помощ от разстояние на уязвими възрастни хора в Северозападна България.

В рамките на проекта са създадени центрове в 7 общини, които подпомагат пациенти с хронични заболявания или трайни увреждания

Как може да продължи тази дейност чрез общините през 2025 година, защото проектът приключва в края на 2024 година? 

Вече има създаден модел от БЧК на здравно-социална услуга от разстояние за хората на 55 +

Това са темите в този епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата".

Телемедицина и електронно здравеопазване - а сега накъде?

Слушайте епизода тук:

Гости по темата са:

💓 Д-р Надежда Тодоровска - ръководител на проекта и зам.-генерален директор на Българския червен кръст

💓 Росен Добрев - кмет на град Оряхово

💓 Людмила Малкочева - на 77 години от Белоградчик, потребител на услугата за телегрижа в дома на БЧК


От разговора ще научите:


💓 Какви са резултатите от работата по проекта досега

💓 Колко екипа бяха обучени и на колко места се прилагаше помощта

💓 Как работи платформа за доставяне на телеасистенция/телекеър

💓 Какви умни устройства получиха възрастните хора и какви здравни показатели следят те

💓 За значимостта на проекта според кмета на Оряхово - Росен Добрев

💓 Какви са ползите за хората от Северозападна България от дистанционната грижа в дома си

💓 Кое най-много радва баба Людмила Малкочева от Белоградчик

💓 Приключва ли проектът тази година

💓 Как общините ще могат да предоставят тази здравно-социална грижа и от 2025 година

Д-р Надежда Тодоровска

"От 2019 година досега над 1200 уязвими възрастни хора са били подпомагани в домовете си в 7 общини от Северозападния регион. Този проект надгради модела за домашна грижа от 2012 година по проект, финансиран от Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, в партньорство с МЗ и МТСП и Швейцарския червен кръст, каза за БНР д-р Надежда Тодоровска - ръководител на проекта и заместник - генерален директор на Българския червен кръст.

"Тази директна грижа в дома на възрастни хора с хронични заболявания, с трайни увреждания стана модел, който да се приложи после в цялата страна като национална програма. 

От 2019 година стартира надграждането на вече създадения модел в различни общини, като се започна с област Враца, а после се разшири и в общините Видин и Монтана. Така чрез новия проект Българският червен кръст осигурява здравни и социални услуги на възрастни хора и бяха създадени 7 центрове за домашни грижи по места - във Враца, Оряхово, Бяла Слатина, Криводол, Белоградчик, Монтана и Видин. 

По втория проект болни и самотни възрастни хора получиха безплатно за тях умни устройства, чрез които 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата има постоянното наблюдение и връзка с тях. Ползва се партньорския опит на Норвежката асоциация на местните и регионални власти. Грижата обхваща и възрастни хора със заболявания в 35 малки селца, в които няма лекар, аптека или Спешна помощ, поясни още д-р Тодоровска.


Чрез този втори проект БЧК създава мултидисциплинарни екипи от специалисти в областите на здравно - социалните услуги, обучава хора за нуждите на домашните грижи, създава платформа за доставяне на телеасистенция/телекеър, тоест създава се модел за приложение от всички заинтересовани страни.

Проектът от 2019 година приключва тази година, и е важно за общините, и хората тази дейност да бъде продължена през 2025, подчерта още д-р Тодоровска. 

При такъв вид услуга се използват устройства, които следят жизнените показатели като кръвно налягане, пулс, дишане, сърдечна дейност. Има устройства, които напомнят на човека да си вземе лекарствата навреме, ежедневно или устройства, които да притежават SOS бутон - когато човек е в невъзможност да се справи сам, да може да получи адекватна помощ.


В кол центъра, който е един е във Враца, работят само лица с медицинско образование, медицински сестри, допълнително обучени да разпознават на екраните данните от потребителите, поясни още д-р Тодоровска. Такава модерна грижа от дистанция при липсата на медицински кадри в провинцията, е от огромно значение стига да бъде приложена правилно, а не самоцелно -  като добре построената домашна грижа на посещения в дома на медицинска сестра и домашен помощник. А около 15-20 на сто от тази грижа е чрез дистанционна грижа, като надграждане на първия модел, допълни д-р Тодоровска. 

Тази интегрирана здравно-социална услуга с нови технологии от дистанция е залегнала в Закона за социалните услуги. Тя се контролира от Агенцията за качество на социалните услуги. И ние сега с техните експерти и работна група от различни заинтересовани страни създадохме правилата, критериите и стандарта за качество на прилагането на тази телекеър услуга. За може тази система, независимо кой я финансира, по проект, от държавата, със собствени средства в помощ на възрастен близък човек, тези средства да отиват към организация, която е доказала, че може да извършва качествено тази услуга, каза още за БНР д-р Тодоровска.

Росен Добрев - кмет на Оряхово

"Ние видяхме проекта като "бяла лястовица", защото точно в този период, в който проектът  стартира, нашата община загуби болницата си и останахме без медицинска услуга, каза за подкаста на БНР "В центъра на системата" кметът на Оряхово Росен Добрев.

"Започнахме с тази специализирана грижа за възрастни хора по домовете, а екипите , които направихме в град Оряхово, започнаха да посещават нуждаещите се хора. Тази грижа се различаваше съществено от грижата, която се предоставяше от различни програми към социалното министерство, които бяха само да се напазарува на хората, докато тази програма беше много различна, предоставяше медицински услуги и на място. 

Това облекчи много хора, за да не пътуват до съседни градове, това също задържа и медицинските сестри в района, а от друга страна е начин да се разкрият нови работни места, да се задържат и младите хора. 

Този проект трябва да продължи задължително, защото това са съдбите на много хора, които нямат никаква друга възможност да оцелеят в тези условия на демографска криза, огромната нужда от такава специализирана грижа ни задължава за продължим този проект. БЧК е единствената организация, която през тези години показа капацитет и възможност правилно да се предостави този тип услуга в България, категоричен е кметът на град Оряхово.

"Ние през годините  "воюваме" хората от нашите общини да получават телекеър грижа от разстояние, каквато имат в другите европейски държави. Призовавам властите, да вземат това в предвид и да ползваме професионалната услуга, която е вече разработена. Ние от общината работим съвместно с БЧК и МТСП като равностоен партньор по този проект досега - и с финансиране, с екипи, като цяло задачата ни е обща, изтъкна още кметът на Оряхово Росен Димов

Снимката е илюстративна                         Снимка:БЧК

"Хората от БЧК са моите ангели, защото се отнасят много човешки, с голяма любов, не отказват нищо, сподели за БНР Людмила Малкочева - на 77 години от Белоградчик, потребител на услугата за телегрижа в дома на БЧК от вече няколко години. 

"Аз съм с пейсмейкър, с хипертония и епилепсия, имам проблеми със ставата, трудно се придвижвам и живея сама. Децата са ми далече. Сестрата към БЧК ми измерва кръвното, но и домашните помощници също го правят когато се налага. Гривната на ръката ме кара да се чувствам по-спокойно, зареждам я, поверявам си какви са ми стойностите. От кол центъра те ми се обаждат - много добри хора са. Знам, че тази програма приключва сега и не знам дали тя ще продължи, а аз съм 4 години към БЧК и проекта по Норвежката програма, сега сме към общината, но дали това ще продължи през 2025 година, не знам...

Възхищавам се на човечността на сестрите от БЧК, те ме водят до болницата и ме връщат до вкъщи, вие не знаете с каква любов ги очаквам да дойдат в къщи...Много отдадени жени, добри, сподели 77 годишната Людмила Малкочева. 


"Ние търсим чрез различни проекти да се финансира една смислена дейност, която помага на хората по места, на държавата, помага за развитието на социално-икономическите взаимоотношения в тези по-малки общини в Северозападна България, като се запазват работни места, млади хора да останат в тези населени места, друг тонус да се поддържа в тези 7 общини.

Идеята е в бъдеще, тъй като вече има създаден от нас, съвместно с МЗ и МТСП модел за тази здравно-социална услуга от разстояние, този модел да бъде поет от общините и да бъде доразвит и да се прилага вече в цялата страна. 

Финансиране за това има осигурено отново по линия на европейските фондове, съвсем наскоро мина Комитетът за наблюдение, където се утвърдиха критериите, по които самите общини имат право да кандидатстват, евентуално биха могли да възлагат на трети лица за извършват такива иновативни услуги като телекеър, съобщи още д-р Надежда Тодоровска. 

"Затова когато рамката е вече е създадена, тя трябва да бъде утвърдена от МТСП, да влезе в сила за употреба при проверките на качеството от Агенцията за качество на социалните услуги, това трябва да бъде обнародвано от Министерски съвет. 

Затова се надяваме от началото на 2025 година, когато е възможно финансирането по новата програма - Програма "Развитие на човешките ресурси" - 2021 - 2027 година, да се финансират самите общини, които желаят да развиват тази дейност. 

С мярката "Иновативни здравно-социални услуги", която ще бъде отворена за кандидатстване от общините в началото на 2025 г. се цели непрекъсваемост на предоставянето на мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домовете на възрастни хора в невъзможност за самообслужване, самотно живеещи и хора с увреждания. Всяка община ще прецени дали да използва нови технологии за дистанционно наблюдение на здравни показатели, в зависимост от потребителите, които планира да обгрижи, и нуждите, които те имат.

Ще има възможност за партньорство между няколко общини, които имат желание да въведат дистанционни услуги, координирани от общ кол център. 

За първи път по мярката "Иновативни здравно-социални услуги" ще бъдат приложени две нови методики за оценка на потребностите на потребителите. Чрез прилагане на двете скали за оценка, ще бъде определена степента на подкрепа за различните хора и с лимитиран ресурс може да бъде постигнат максимален резултат. 

Общините могат да помислят за мобилно предоставяне на някои видове услуги, които са заложени по Закона за социалните услугите, и по този начин частично да компенсират ограничения бюджет по новата мярка и да продължат подкрепата по домовете на нуждаещите се.

"Ще бъде жалко да не се възползват общините, да не направим услугата устойчива във времето за цялата страна, защото ЕК е предоставила средствата, по проекта ще се заплаща на наетите хора, въпросът е общините да бъдат по-активни, да внесат проекти в МТСП и да заложат компонента -  телекеър. Това се прилага от 30 години в западните държави, този метод на грижа от дистанция е доказал колко се спестява от сестри на място за грижа за възрастните хора и така с по-малък брой хора се достига до по-голям брой нуждаещи се - това е икономически логичният начин за се извършава тази услуга и този вече "проигран" в нас модел, обобщи д-р Надежда Тодоровска, заместник - генерален директор на Българския червен кръст.

От община Перник вече са проявили интерес към направеното в Северозападна България. Не трябва да има страх от новото, защото тази грижа от дистанция може да бъде и животоспасяваща


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна