Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Измерват се над 12 показателя, с възможност за консултация със специалист на място

5-минутно изследване в медицинско кресло мери риска от рак на белия дроб

Мира Ганова: Ракът на белия дроб е най-тихо протичащият, с ниска преживяемост у нас

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Утре, 17 декември, между 11.00 и 15.00 ч. в "България мол" в София ще се провежда високотехнологично изследване за риск от рак на белия дроб.

Това се случва в рамките на кампанията "5 минути за здраве", която през тази година обхваща 8 града у нас.

Резултатът се получава за 5 минути, обясни в интервю за БНР Мира Ганова, директор на Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.

По думите ѝ, това е високоспециализирано изследване, което се провежда в телемедицинско кресло, а резултатите веднага се визуализират на екран.

В рамките на 5 минути се измерват над 12 показателя: ръст, тегло, индекс на телесната маса, функцията на белите дробове – спирометрия, насищането на кръвта с кислород, ЕКГ, кръвно налягане, температура.

Данните са изключително прецизни, увери Ганова.

Предвижда се консултация на място със специалист по белодробни болести, който отчита има ли отклонения, засечени при изследването.

Кампанията цели да повиши осведомеността на населението за рака на белия дроб, а пациентите – да станат по-отговорни за здравето си, като знаят повече за белезите, които трябва да следят.

Събраните данни отиват в електронното пациентско досие. Резултатите могат да се изпратят както на общопрактикуващия лекар, така и на специалист, ако консултиралият се пожелае това, отбеляза Ганова.

Ракът на белия дроб е най-тихо протичащият рак и се хваща в късен стадий. В България 5-годишната преживяемост е около 10%, коментира Мира Ганова в предаването "Преди всички".

Сред рисковите фактори са тютюнопушене, фамилна обремененост, излагане на вредни субстанции и газове – например радон. Тютюнопушенето обаче е с най-голяма тежест като рисков фактор.

"Скринингът в България е затруднен. Няма достатъчно покритие и активност. За нас беше важно да създадем такава кампания за ранно откриване на рака на белия дроб", посочи още Ганова.

Парламентът регулира възможността всеки лекар да може дистанционно да преглежда пациенти. Това не е всичко, което телемедицината може да даде, обобщи тя. Според нея е направена много голяма първа стъпка за България.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени