Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа.
Проектът HerStory, който от сдружение "Възможност без граници" прави в България, се финансира от Европейската комисия и в него участват седем страни. Това е и една от причините, поради които работният език е английски, за да можем ние да споделяме знанията, които имаме с всички партньори. Гидовете, разбира се, могат да правят туровете и на български език. Това обяснява в “Радиокафе” Веселина Панайотова от сдружение "Възможност без граници".
Хората, които се включват в тези разходки, са млади чужденци, които искат да научат повече за града, в който са попаднали и за тези велики български жени, но също и за да се свържат с други чужденци, които се намират в София.
В столицата, въпреки че има около 700 паметника, няма нито един на жена, която се откроява с постиженията си, а проекти за такива не липсват. Според Веселина Панайотова причината за това е, че сякаш жените се отказват от желанието си да оставят физическа следа.
“Няма я почитта към миналото, към приноса на жените, които са направили нещо забележително. Жените нямаме този усет да кажем “Аз бях тук. Направих това. Оставям това физическо нещо като памет за бъдещото поколение”, коментира Веселина Панайотова.
В същото време има много забележителни дами, като Елисавета Карамихайлова, която почти е била откривателят на неутроните, но забавяне на публикацията ѝ я лишава от това тя да е откривателката.
Също изключително впечатляваща е историята и на Констанца Ляпчева, която е била изключително активна жена. Това е жената, благодарение на която всички българчета празнуват Денят на детето на 1 юни. Тя е и българката, отговорна за това да има ясли в страната, изграждала е и домове за деца, останали без родителска грижа.
Още за предстоящия тематичен тур чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.