Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите са против предложените промени в ЗСВ

| обновено на 16.12.24 в 12:15
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

От Асоциацията на прокурорите (АПБ) и Камарата на следователите (КСБ) възразиха остро срещу внесените от "Продължаваме промяната-Демократична България" промени в Закона за съдебната власт. Те предвиждат да бъдат прекратени процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Според съсловните организации, в някои свои части текстовете са противоконституционни.

От ПП-ДБ предлагат, освен прекратяване на двете открити процедури за главен прокурор и председател на ВАС, в 6-месечен срок от влизането в сила на тези промени в Закона за съдебната власт Народното събрание и органите на съдебната власт избират нов състав на Висшия съдебен съвет. Настоящият вече повече от две години работи с изтекъл мандат.

Предвижда се временно изпълняващите функциите на главен прокурор и председател на Върховния касационен и Върховния административен съд да се избират от Пленума на ВСС, а не от Прокурорската и Съдийската колегия, както е в момента, а избраните да могат да стоят на тази позиция до 6 месеца. И още  - поне трима членове на Пленума на ВСС, а не на Прокурорската колегия, както е сега, да номинират кандидати за главен прокурор. Предлага се и Парламентът да се включи в процедурата - като изслушва кандидатите.

Според организациите на прокурорите и следователите, внесеният законопроект цели бетонирането на вакуума и безвремието в съдебната система. Според тях, приемането на такъв тип законодателство би създало опасен прецедент, водещ до официалното институционализиране на едно неопределено, висящо във времето положение.

В становището си двете съсловни организации посочват, че почеркът на промените в съдебния закон - недостатъчна правна прецизност, лоша законодателна техника, схематичност на мотивите, изкривяване на смисъла на препоръките на Венецианската комисия, е сходен с промените в Конституцията, които в по-голямата си част бяха обявени за противоконституционни.

Те апелират представителите на всички власти да изпълняват своите правомощия в дух на конструктивност и взаимодействие, с истинска грижа за обществения интерес.

"Няма как с противоконституционни средства да бъдат постигнати легитимни и общественополезни резултати" са категорични от АПБ и КСБ.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени