Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни, показва, че децата получават много добри емоционални и социални умения, а академичната им подготовка също е на добро равнище.
Прожекциите на документални филми са съпроводени от дискусии, работилници и представяне на опити в наши училища да се прилагат някои от методите, практикувани с успех в чужбина.
Така се ражда идеята, че е време да се споделят и обсъдят и българските практики. Въздействащият и достъпен начин за това е да се заснемат документални филми. Учредява се фондация "Възможното образование", има и няколко филма, които се обсъждат. Желанието на инициаторите е да се заснемат успешни и интересни практики в български училища, споделя Нели Керемидчиева, създателка и основна движеща фигура в начинанието.
Екипът работи на доброволни начала, има и хора, които са готови да поемат заснемането на филмите. Необходими са обаче средства за осъществяването и представянето на продукцията, които те се надяват да съберат чрез дарения. Начините за даряване заинтересуваните могат да открият на сайта на фондацията edufest.net.
Разговор с Нели Керемидчиева