"След като съберем хранителните продукти, следва пакетиране. Във всеки пакет има от всички продукти, които събираме – с дълъг срок на годност. Правим пакетчета за всяко семейство или всеки човек, на когото ще даряваме. Следващия уикенд пътуваме. Между 500 и 600 души ще покрием със събраната храна на 1 декември", поясни в интервю за БНР Ваклина Стоянова от "Дари храна, дари любов", която учи фармация.
През отминалите събота и неделя доброволците са раздали дарения в района на Берковица и Чипровци, а следващия уикенд ще посетят села в общините Чипровци и Вълчедръм.
"Не планирах изобщо да се присъединявам, мислех само да съм дарител. Така се случи, че тогава беше изключително успешна кампания. В центъра имаше събирателен пункт, чиято опашка беше заела цялата улица. Не очаквах да видя такова нещо. Бях отишъл с две торби храна. Доброволците изобщо не стигаха", разказа доброволецът Александър Тодоров, който работи в сферата на дигиталния маркетинг. Той се е включил към организацията преди година импровизирано, в самия ден за събиране на даренията.
Държавата е забравила до голяма степен за хората, изградили страната. Днес българското село е занемарено, смята Александър. Според него е абсурдно за тези хора да се моли за милостиня.
"Виждал съм много държави на запад, които по съвсем различен начин третират своите възрастни хора. Нищо общо с България!"
Селата в Монтанско, включени в кампанията, са били избрани на случаен принцип, уточни Ваклина. По думите ѝ кметовете оказват много полезно съдействие.
"Ние минаваме всяка къща, една по една, обикновено придружени от кмета. Успяваме да посетим възрастните хора, да си поговорят с нас. Много от тях имат близки – или по-далече в България, или в чужбина."
"Доста топло ни посрещат хората и ни приемат като роднини. В тези малки региони хората намаляват", сподели свои впечатления Александър.
Фондацията събира продукти основно по Великден и Коледа.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.