Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план, заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев.
Напредъкът е минимален. За цяла година България не успя да изпълни няколко ангажимента, за да отпуши второто плащане, посочи той.
"Второто плащане продължава да виси. Вероятно ще виси още половин година. (…) Ако от Брюксел бяха публикували и негативните оценки, щяхме да видим какво българската страна е недовършила и буквално е излъгала, че е свършила."
"От 62 според ЕК са изпълнени 53, остават 9. От тези 9 българската страна в публичните си изявления приемаше за неизпълнени 3. Изведнъж обаче се оказа, че прословутата пътна карта за климатична неутралност също не беше гласувана. Заради нея и териториалните планове за справедлив преход се случи онова позорно среднощно заседание, в което се късаха кабели. Българските депутати ритнаха тези пари от бюджета."
Ако бяхме в редовно изпълнение на ПВУ, сега трябваше да сме на шестото плащане, а не да говорим за второто, напомни Петко Ковачев.
Политици и администрация заедно недолюбват темата за климата и правят всичко възможно да формализират някакви изменения, но нищо да не се случва, коментира той в предаването "Хоризонт до обед". Според него на законодателно ниво има "абсолютен бойкот".
В България, както и в други страни с по-голям климатичен скептицизъм, го има очакването за ревизия на Зелената сделка, но ЕК и ЕП дори в новия си консервативен формат по-скоро ще се опитат да подтикнат реиндустриализацията на ЕС при спазване на основните изисквания на Зелената сделка, изрази мнение Петко Ковачев.
Постоянните избори през няколко месеца са проблем. Парламентът се занимава с политическа пропаганда, а служебните кабинети не се чувстват дългосрочно обвързани с каквото и да е, отбеляза той.
Във връзка с либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители Ковачев каза, че у нас в момента "продължава да има сделки, които на базата на вътрешна информация манипулират борсовите цени".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.