Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Съвременните библиотеки по света са пространство за общуване"

Спаска Тарандова: Над 80 читалища получиха за Коледа от събраните книги на "Щедрия вторник"

"Библиотеката в Хелзинки - пример за това, как единственото, което овластява хората е знанието"

14
Спаска Тарандова
Снимка: Гергана Хрисчева

"Над 4000 хиляди книги се събраха по време на кампанията "Дари книга на библиотека на Щедрия вторник" и предколедно с удоволствие ще ги разпространим на библиотеките в страната, каза в рубриката на БНР "Младите хора, които ме вдъхновяват" Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация "Глобални библиотеки – България". 

В рамките на кампанията събраните книги се насочват към читателите на библиотеки в малки населени места, които нямат лесен достъп до нови издания. Инициатор на събитието е Фондация "Глобални библиотеки България", в партньорството на Фондация BCause и голяма верига хранителни магазини.

Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция за събиране на книги

"Има постоянна нужда от подобни кампании. Ние като фондация работим с мрежа от над 1000 обществени библиотеки, като над 900 се намират в малки населени места в цялата страна. Читалищните библиотеки са изключително важни за достъпа до ново знание, до информация, до комуникация и затова фокусът на кампанията беше малките населени места и читалищата там, каза още Тарандова.

Посланици на кампанията бяха писателките Здравка Евтимова и Петя Кокудева. В подкрепа на кампанията участваха доброволци и студенти от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и УниБИТ.

Книгите, които се събраха са нови или добре запазени и издадени в последните 10 години.


"Нашият призив беше хората да изберат книга, която биха подарили на самите себе си или да получат като дар от друг, за да се отнесат отговорно към тази акция.

Удовлетворени сме от постигнатия резултат, за да могат децата да имат досег с нови и съвременни издания, допълни още Спаска Тарандова.

Най-голям брой издания се събраха за децата като енциклопедии и образователни игри и пъзели, специализирани издания като популярни справочници и наръчници.

Събраха се и книги за възрастните, българска и преводна литература, класически произведения, но и книги на съвременни автори, каза още Тарандова.


"Преди промените у нас библиотеките бяха добре финансирани и те имаха почти изцяло цялата книжната продукция, която се разпространяваше чрез тях. След това при системното недофинансиране на библиотеките, стана много трудно да покрият всички онези отрасли на знанието, не само художествена литература, защото хората имат нужда да четат и справочници, здравни наръчници, книги за самореализация.

Набраните сега книги ще бъдат насочени към онези читалищни библиотеки, които са кандидатствали по програмата на Министерство на културата - "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност", но не са били финансирани. Това са 150 читалища от страната, от тях 80 са от мрежата на нашата фондация, за да имат те нови попълнения, съобщи още за БНР Спаска Тарандова.


"Аз като историк обичам мемоарна литература, исторически четива, художествена литература. Любими автори са ми Елиф Шафак и Изабел Алиенде, чета в момента мемоарите на Уди Алън.

Последните години се издават много автобиографии на известни хора, спортисти, което е много добре да младото поколение и е вдъхновяващо за тях, когато избират дадена професия. Да разберат младите как тези хора са постигнали това богатство, да научат, че зад всичко това стоят много труд, усилия, жертви, постоянство, за да бъдат милиардери. Книги като тези за живота на Коко Шанел, на Стив Джобс, на Уорън Бъфет са точно такива примери, сподели още Тарандова.

По думите й българските издатели полагат доста усилия, за да популяризират съвременната българска литература, като е доказано, че създаването на достатъчно качествена литература на роден език е онзи елемент, който повишава четаемостта. Ние имаме много съвременни добри автори за всички възрасти. А библиотеките в страната организират такива живи срещи на хората с авторите.


Скандинавските държави за мен са пример, които са разбрали, че инвестицията в библиотеки създава онова средищно място за хората, където те могат да намират най-новите книги, да участват в четения и читателски клубове, да се формира онова гражданско чувство, което може да има само информираният човек. Защото той търси правата си е не е податлив на фалшива информация - това място за развитие е библиотеката.

Кои са моите любими библиотеки в света - имам такава, защото те са много по-модерни от нашите библиотеки. Такава наша библиотека е единствено Регионална библиотека в Бургас и тя привлича младите хора с визия, обзавеждане, услуги. Там тийнейджърският кът работи до 00 часа.


Публичната библиотека в Хелзинки - Оди, е моята любима библиотека, защото тя е на пет нива, като се започне от кафене и киносалон, два етажа за отдих и четене, и за работа. Там хората имат достъп до шевна машина, до лазерен принтер, до 3 D принтер, като се плаща само за консуматива.

Тоест - ти от занаятите стигаш до последния етаж, където е раят на книгите - тоест единственото, което овластява хората е знанието.


На последния етаж са рафтовете с книги, които гледат към парламента, сякаш за да ти намекнат, че ти можеш да си изискваш, само когато имаш нужната култура и знание, за да можеш да настояваш за определени политики.

Дано повече библиотеки и у нас да започнат да бъдат реновирани, но не само като енергийна ефективност, но и като среда и място за общуване, каза още Спаска Тарандова.

"Четенето за мен е начин на живот, приказките са тези, които ни учат да бъдем добри, съчувстващи, формиращи човещината, която на момента губим, фокусирани само върху успеха и печалбата, обобщи Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация "Глобални библиотеки – България".


Целият професионален опит на Спаска Тарандова е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки /INELI / на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.

Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на ИФЛА. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието "ББИА онлайн".

Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене "Забавното лятно четене". Активен участник и в кампанията "Чети с мен" под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки.

Обучител на възрасти с над 10 годишен опит. директор на Фондация "Глобални библиотеки – България".


Още по темата слушайте в интервюто на Гергана Хрисчева със Спаска Тарандова за рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват".

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна