Природният газ в Европа поскъпва обратно към 42 евро за мегаватчас (Mwh) по време на търговията във вторник, тъй като пазарите продължиха да оценяват перспективите за доставките на синьо гориво за Централна Европа след прекратяването на транзита на руски газ през Украйна в края на годината.
Около 16.30 часа българско време януарските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поскъпват с 3,65% до 41,80 евро/MWh, отскачайки от вчерашното петседмично дъно около 39,00 евро за мегаватчас.
Газови компании и мрежови оператори от Унгария и Словакия, които покриват клиенти от Италия и Австрия, продължават да настояват за сделки с Европейската комисия за разширяване на транзита на газ през Украйна през следващата година, тъй като времето изтича, за да се избегне прекъсване на доставките, което може да предизвика ценови скокове.
Словашката SPP и нейният оператор на газова мрежа Eustream AS, както и унгарските MOL Hungarian Oil and Gas Plc и MVM Zrt са сред компаниите, които са подписали декларация в подкрепа на продължаването на транзита. Подписалите също така включват търговски асоциации и големи индустриални клиенти от Унгария, Австрия, Италия и Словакия, според изявление на SPP, цитирано от агенция Блумбърг.
"Ще представим декларацията на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, така че тя да има информация от първа ръка за заплахата за енергийната и икономическата сигурност в нашия регион", посочи председателят на борда и главен изпълнителен директор на SPP Войтех Ференц.
"Продължаването на доставките на газ от украинска страна ще допринесе за поддържане на ниски цени на газа и ще спомогне за поддържане на конкурентоспособността на индустриите", заявиха компаниите в съвместната си декларация.
Комисията обаче отбеляза, че краят на руските газови потоци през Украйна ще има "незначително" въздействие върху европейските цени на газа, отбелязвайки, че краят на сделката за транзит вече е оценен на пазарите в региона.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)
За страните от Централна Европа, които традиционно разчитат на газ от Москва, енергийната криза, последвала инвазията на Кремъл в Украйна, все още е пресен спомен.
Целта на ЕК обаче да се сложи край на зависимостта от руските изкопаеми горива, кара търговците да заемат дълги позиции в европейски газови фючърси, което допринася за поскъпването на синьото гориво.
Настоящото споразумение за транзит на руски газ през Украйна трябва да приключи в края на годината, карайки членовете на ЕС да се насочат към алтернативни източници и повишавайки перспективите за зависимост на континента от втечнен природен газ. Последният пример бяха големи германски комунални услуги, подписващи споразумения за втечнен природен газ с ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) на ОАЕ.
Украйна заяви, че няма да подпише никакъв договор за газ, който идва от Русия, но иначе е отворена за преговори, ако ЕС поиска продължаване на транзита. Вариантите включват транзит на друг газ през Украйна, предизвиквайки обаче опасения, че руският газ все още ще бъде използван в сместа.
Словакия, най-големият останал купувач на руски газ от украинския маршрут, ръководи усилията за събиране на подкрепа за продължаване на транзита. Държавата има за цел да постигне сделка до края на годината, тъй като се водят преговори с няколко партньори, които биха могли да доставят и транзитират горивото, каза в понеделник словашкият вицепремиер Дениса Сакова.
Обсъжданият обем е 15 милиарда кубически метра годишно, колкото в момента се движи по украинските тръбопроводи.
Всичко това води до нестабилност на европейските цени на газа на фона на ограничените доставки, оставяйки пазара уязвим за всяко потенциално прекъсване на газовите потоци.