Да не се заблуждаваме, че Шенген е някаква панацея - ще облекчи най-вече транспортния сектор и производството, но с това вървят редица задължения и отговорности, за които трябва да внимаваме.
Това каза пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията.
"Приемането на България в Шенген не е дипломатически успех, а е следствие от едно последователно поведение в МВР, но и едно рамо от наши партньори в ЕС, които са оказали влияние върху Австрия да преосмисли позицията си", добави той и подчерта, че забавянето от 11 години е било изцяло политическо, а не техническо.
"Променят се способите на работа, които ГД "Гранична полиция" ще трябва да изпълнява. Част от служителите, които са изпълнявали физически контрол, сега ще им се наложи да извършват издирвателна дейност", обясни Събев.
"През последните 18 месеца се завиши съществено броят служители на границата, както и подсигуряването им с техника, средства за защита, пристигнаха високопроходими автомобили. Продължава затруднението по самата бразда и изграждането на инфраструктура, продължава да няма достатъчно сервизи за поддръжка. Но нещата вървят в една позитивна посока. Увеличи се контингентът на "Фронтекс", който подпомага с опит, който винаги е полезен", каза той.
По думите му ГД "Гранична полиция" е показала през последната година и половина, че се развива в добра посока:
"Недокомплектът беше почти запълнен. Над 1100 човека са наети през последните две години, което е съществено развитие".
Няма индикации за натиск от мигранти в посока Европа след събитията в Сирия, свързани с падането от власт на режима на Башар Асад, посочи Събев.
Интервюто на Георги Марков с Мариян Събев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.