Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува.
Разбира се, хирурзите са радикални професионалисти и за тях оперативното лечение е първостепенно, но доц. Гаврилова разказа за различни терапевтични схеми и медикаментозно лечение, което е не по-малко ефективно. И най-позитивното е, че съвременните терапии водят до много добра преживяемост на пациентите.
Преди да стигнем до същността на разговора, началото бе посветено на различни общочовешки въпроси: за семейството, за родословието, за кариерата. За тези две години от последната ни среща в ефир, доц. Ива Гаврилова бе отгледала малката си дъщеря, бе успяла да се хабилитира и вече е доцент. "И въпреки майчинството и останалите грижи, за периода на този дълъг отпуск, нито за миг не съм спирала да работя" – поясни тя.
Говорихме и за БАДО – Българската асоциация по дерматоонкология, в която доц. Гаврилова е деен участник и двигател на редица инициативи. Една от тях – поддържането на регистър за България, част от европейските правила и норми за следене и анализ на редица болести. Като координатор за нашата страна тя поддържа българските данни, свързани с туморите по кожата, в общия европейски регистър.
Във втората част на седмичното издание "За здравето" по телефона се включи проф. Иван Гаврилов. В град Монтана и в Троян водещият хирург на гърдата има редовни съботни прегледи с определена цикличност. Така, освен в Националната онкологична болница (УСБАЛО), където е началник на Клиниката по гръдна хирургия, проф. Гаврилов помага и на много жени от цялата страна. Отличен лекар и забележителен родолюбец, баща на нашата събеседничка, разговорът с него протече в познатото русло – род, семейство, фамилните ценности, уроците на родителите. А това, което доц. Ива Гаврилова е научила и наследила от своя баща, е работохолизмът и всеотдайността към пациентите.