По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите, заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.
"Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в НС, с широката подкрепа на всички политически групи. Ние трупаме дефицит не защото е необходимо да го правим и защото имаме големи инфраструктурни проекти, които не можем да финансираме. Трупаме дефицит, защото имаме законодателство, което предвижда огромни ръстове в разходите за възнаграждения и трябва да ги покрием с нещо", коментира Попдончев.
Според него "не можем да генерираме дефицит над 3% заради членството в Еврозоната, затова ще генерираме малко повече дълг":
"Нямаме структурни предпоставки за дефицит, включително и приходните мерки са странни. Защото икономиката расте, бизнесът и гражданите очевидно изпълняват своя ангажимент към бюджета – към 90% е доброволната събираемост и към септември т. г. бяхме събрали 5 млрд. лева повече от 2023 година, и сега с тези мерки ще разколебаем бизнеса".
Зам.-председателят на БСК посочи, че организацията се въздържа от подкрепа на бюджета поради 3 причини. Първата е, че от години "не виждаме структурни реформи и промяна в механизма за МРЗ, автоматичният остава".
"Втората причина са разходните политики, които считаме, че са изпреварващи и рязко скачат разходите, особено в публичната сфера, както и в част от приходните мерки, които повишават данъчно-осигурителната тежест", посочи Попдончев в предаването "12+3".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.