Федералният резерв на САЩ понижи очаквано ключовата американска лихва с 25 базисни пункта за трети път през настоящата година, но в същото време прогнозира по-бавно намаление на лихвената ставка през 2025 г., отколкото предвиждаше преди това, визирайки най-вече все още високата инфлацията.
След края на заседанието в сряда вечерта Фед обяви, че понижава федералната фондова лихва до диапазона между 4,25% и 4,50%.
В последвалото изявление, централната банка на САЩ отбеляза, че икономиката продължава да се разширява със "солидно темпо", като същевременно потвърди, че нарастването на новоразкритите работни места се е забавило и нивото на безработица се е "преместило нагоре", но все още остава ниско. Освен това Фед посочи, че инфлацията е напреднала към целевото ниво от 2%, но все още тя е "донякъде повишена".
Според централната банка, прогнозата за икономиката е "несигурна", като Фед ще продължи да следи предстоящите данни, за "да бъде готов да коригира позицията на паричната и лихвена политика според случая, ако се появят рискове, които биха могли да попречат на постигането на заложените цели".
В същото време 19-те членове на Федералния резерв прогнозираха, че референтната лихва ще бъде намалена само на два пъти през 2025 г. с по 25 базисни пункта, което е по-малко от тяхната прогноза през септември за възможни четири намаления на лихвените проценти догодина.
Техните нови прогнози предполагат, че потребителите в САЩ могат и да не се радват през 2025 г. на много по-ниски лихви за ипотеки, заеми за покупки на автомобили, кредитни карти и други форми на заеми.
Макроикономически и лихвени прогнози на Фед през декември спрямо септемврийските оценки
На пресконференция след края на заседанието, председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че централните банкери ще забавят намаленията на лихвените проценти, тъй като тяхното референтно лихвено ниво се доближава до това, което те определят като "„неутрално" – нивото, за което се смята, че нито стимулира, нито пречи на икономиката на САЩ.
Оповестените в сряда нови макроикономически и лихвени прогнози предполагат, че членовете на Фед смятат, че те може би вече са близо до това "неутрално ниво" ниво.
"Мисля, че по-бавното темпо на лихвените намаления наистина отразява както по-високите показания за инфлацията, които имахме тази година, така и очакванията, че инфлацията ще бъде по-висока през 2025 г. Ние сме по-близо до неутралната лихва, което е още една причина да бъдем предпазливи относно по-нататъшни ходове", подчерта Джером Пауъл.
Той също така призна, че поне някои от членовете на Фед са започнали да оценяват потенциалните ефекти от политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп върху икономиката и инфлацията. Председателят на Фед отбеляза, че някои тях смятат, че след изборите бъдещият път на инфлацията е станал по-труден за прогнозиране.
Заплахите на Тръмп да наложи мита върху целия внос в САЩ и да започне масово депортиране на мигранти може да влоши инфлацията през следващата година.
Според оповестените от Фед нови прогнози след края на снощното заседание, се очаква в края на настоящата година федералната фондов лихва да бъде на ниво около 4,4%, след което да се понижи до 3,9% през 2025 г., до 3,4% през 2026 г. и до 3,1% през 2027 г. Тези прогнози се различат от септемврийските, когато Фед залагаше на понижение на ключовата лихва до 3,4% догодина и до 2,9% през 2026 г. и 2027 г.
Прогнозираните от Фед едва две намаления на лихвата през 2025 г. провокираха снощи солиден трус на пазарите на акции на Уолстрийт, като индексът DJIA затвори със спад от 1123 пункта (понижение с 2,58%), широкият индекс S&P500 се понижи с 2,95%, а технологичният индекс Nasdaq - с цели 3,56%.
Този спад се отрази негативно и на азиатските фондови борси, както се очаква понижение и на европейските пазари при старта на днешната търговия.