Във Великобритания все повече се засилват притесненията от нарастване на интереса на милиардер Илон Мъск към местната политическа сценана фона на сближаване с депутата популист Найджъл Фарадж, отбелязва в свой коментар АФП.
С номинирането на Мъск в предстоящата администрация на Доналд Тръмп има опасения, че най-богатият човек в света може да се опита да повлияе на бъдещите връзки на Лондон с Вашингтон.
В сряда Фарадж, който е лидер на антимигрантската партия "Реформирай Обединеното кралство", заяви, че води разговори с Мъск за дарение за неговата политическа сила.
В статия за в. "Дейли телеграф" Фарадж пише, че "е обсъден въпросът за пари", когато се е срещнал в понеделник със собственика на социалната мрежа Х в имението на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида.
"Преговорите по въпроса ще продължат", написа евроскептикът и бивш евродепутат Фарадж, който бе основен двигател на Брекзит.
Според медийни информации Мъск се готви да дари до 100 млн. долара на "реформистите", макар че Фарадж заяви пред Би Би Си, че двамата не са обсъждали конкретна сума.
Мъск "описа лейбъристите и консерваторите като еднопартийци и не остави съмнение, че стои зад нас", написа Фарадж.
Той каза, че ще бъде открит начин всяко дарение от Мъск да бъде "законно", но идеята отпреди няколко седмици вече изпрати студени тръпки по гърбовете на британските депутати, коментира АФП.
"Реформирай Обединеното кралство" има 5 места в 650-местния британски парламент в резултат на изборите през юли, източвайки подкрепа и от лейбъристите, и от торите.
Фарадж вече се е прицелил в следващите общи избори, които трябва да се проведат най-късно през 2029 г.
Н
Според Доминик Джонсън от ръководството на Консервативната партия всяко подобно дарение от Мъск би било "купуване" на британска политическа партия.
"Хора като Илон Мъск, като Доналд Тръм, като Найджъл Фарадж…нещо като новата десница, те определено мразят старата десница", за която се смята, че е станала твърде либерална", коментира Ръсел Фостър, старши лектор по британска и международна политика в Кралския колеж.
Тази стара десница "не е унищожена от левицата или от центъра. Тя е унищожена, защото идва по-дясно движение".
Засега Мъск се е задоволил да вземе на мушка лейбъристкото правителство на премиера Киър Стармър със серия от критични коментари в своята социална мрежа Х.
"На народа на Великобритания му е писнало от тираничната полицейска държава", написа той през ноември.
В разгара на антимигрантското бунтове това лято – най-тежките безредици на Острова от години, Мъск напис в Х, че "гражданската война е неизбежна" и обвини правителството, че прилага твърде сурови мерки спрямо недоволните.
Това му спечели подкрепа в британските социални мрежи – сред потребителите и сред инфлуенсърите от крайнодясното.
Мъск посъветва през септември хората да не посещават Обединеното кралство, където "освобождават осъдени педофили, за да хвърлят в затвора хора за постове в социалната мрежа".
"Той изглежда вярва, че е на някаква мисия срещу установения ред", смята Фостър.
Според някои наблюдатели Мъск е недоволен от плановете на британското правителство да затегне законодателството за регулиране на социалните мрежи.