Администрацията на Джо Байдън обеща, че САЩ ще намалят вредните емисии с най-малко 61% през следващото десетилетие, повишавайки по този начин климатичните амбиции на страната, въпреки че новоизбраният президент Доналд Тръмп се готви да заличи политики, които са ключови за постигането на тази цел, съобщава Блумбърг.
Ходът, идващ под формата на ново обещание на САЩ за намаляване на емисиите съгласно Парижкото споразумение, е едновременно оптимистичен и предизвикателен, базиран на очакванията, че компаниите, отделните американски щати и градове ще засилят борбата си срещу изменението на климата, дори ако Тръмп изпълни обещанията си да отстъпи от ангажиментите на федерално ниво.
САЩ обещават да намалят нетните си емисии на парникови газове между 61% и 66% до 2035 г. в сравнение с нивата от 2005 г.
Във видео обръщение от Белия дом действащият президент Джо Байдън каза, че усилията ще създадат импулс за индустрията "да продължи да изобретява и да продължи да инвестира".
"И заедно ние ще превърнем тази екзистенциална заплаха във възможност, която се появява веднъж на поколение, за да трансформираме нашата нация за поколения напред", добави той.
Джон Подеста, старши международен съветник по климата на Байдън, описа целта едновременно като "амбициозна и постижима".
"Администрацията на Байдън-Харис може да е на път да напусне поста, но ние сме уверени в способността на Америка да се обедини около тази нова климатична цел, защото докато федералното правителство на Съединените щати под ръководството на президента Доналд Тръмп може да остави климатичните действия на заден план , работата за ограничаване на изменението на климата ще продължи в САЩ с ангажираност, страст и вяра", посочи той на брифинг пред репортери.
Центърът за глобална устойчивост към Университета на Мериленд е моделирал начини, по които комбинираните федерални и нефедерални действия могат да позволят на САЩ да намалят до 2035 г. емисиите на парникови газове с 65% от нивата от 2005 г. През декември той предложи актуализиран анализ, предвиждащ, че САЩ могат да намалят емисиите 54% до 62% до 2035 г., дори при федерално бездействие и отмяна на политиката.
Страните, подписали Парижкото споразумение, се споразумяха миналата година в Дубай ангажиментите им да обхванат цялата икономика и да обхванат всички парникови газове. Китай, най-големият източник на емисии в света, е подложен на натиск да представи конкретна цел за намаляване на изпускането на метан, особено мощно съединение за улавяне на топлина и основен компонент на природния газ. В новия си ангажимент за 2035 г. САЩ казват, че очакват намаляване на метана с поне 35% от нивата от 2005 г. до 2035 г.
Междувременно се съобщава, че екипът на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп е започнал да подготвя изпълнителни заповеди, свързани с енергийните и климатичните политики, включително планове за оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, отбелязва Блумбърг.