Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а.
Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете.
Това припомни пред БНР-Радио София Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
От Икономическия и социален съвет се обявиха за спешна промяна на районирането в България, но това не може да се направи бързо, коментира Георгиева.
"В НСОРБ не коментираме призиви, а работим с обективни данни. Не може да се прави драстично прекрояване. Евентуални нови райони трябва да са устойчиви максимално дълго време и задължително с тях да не се прекъсват вече създадени и функциониращи транспортни и други връзки между селищата и общините", подчерта директорът на НСОРБ.
Георгиева обясни още, че иницииране на промени може да бъде предприета от МРРБ.
Съгласно правилата на ЕК, всяка държава до 31 март 2025 може да предложи промени в границите на районите за планиране. В България също можем да направим ревизия и обсъждане за различни варианти.
До 15 януари 2025 г. ще бъдат финализирани предложенията, след което предстои обществено обсъждане. Процесът вече тече в работна група, обсъждат се от експерти прогнози и варианти.
"В периода 2028-2032 г. районирането може би няма да има такова значение, защото начинът за предоставяне на средства ще бъде изцяло променен", допълни Георгиева.
Чуйте разговора на Данаил Конов.