Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод.
Гостенката в "Покана за пътуване" е журналист, магистър по екология, сценарист на документални филми за опазване на дивата природа, автор на книги с пътеписи и с поезия. Председател е на неправителствената организация в обществена полза Сдружение "Лечение на Ковид-19 с реконвалесцентна плазма". Оказа се, че да посети Прибалтика е нейна стара мечта.
Тя ни разказва за гората като целебно място, отдавна утвърдено в Япония, но напоследък припознато и в Естония.
Японското изкуство и наука за горско къпане (в превод: шинрин – гора, йоку – къпя се) възниква през 80-те години и става част от тамошната здравна програма. Павлина е била в Естония, където е придобила умения как да обучава хора на горска екотерапия. Запитах я как в Япония прилагат оздравителния метод и тя какво е преживяла и научила в Естония.
От нея научаваме подробности за горската терапия, която не струва нищо, но е изключително полезна за здравето, сетивата и съзидателността.