Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Витлеем за Коледа и по следите на талисмана - "Благословителен знак"

Всяко поклонническо пътуване е празник, но да попаднеш във Витлеем на Коледа или в Йерусалим на Великден е направо щастие за всеки християнин. Днес, до Светите земи се стига със самолет за няколко часа. Някога се е пътувало седмици с кораб, а после от пристанището на Яфо - пеш или с камили до подножието на планината Цион, където е построен Йерусалим. 

Обикновено последния ден на пътуването поклонниците, наричани и паломници, защото често са използвали палмови листа като слънчобрани, са вървяли с боси нозе (независимо кой сезон е ), за да изразят уважение към светите места. Пътуването е било хем скъпо, дълго и съвсем не безопасно. В морето са дебнели пирати, а на сушата - разбойници. 

Една от версиите за талисмана, който наскоро израелските археолози са открили по полковническия път към Йерусалим, е че е станал плячка на пътни обирдижии през 15 -ти век. Талисмана или както са го наричали "Благословителен знак" е още по-стар. Срещаме ви с археоложката, която го е намерила - Сузи Варсано, чиито родители са родени в Бургас:

"Талисманът прилича на монета, (въпреки че е глинен и само посребрени), вероятно за това е бил похитен, а след това захвърлен от разочарованите крадци. Принадлежал е на поклонник, който очевидно е посетил Витлеем. 

Изотопния анализ показва, че е по-стар - от 6-7 век и вероятно е бил купен тогава от дедите на този, който го е донесъл отново на Светите земи с надежда да го закриля по време на пътуването по Светите земи. Както казах има формата на монета. В центъра на жетона е бебето Исус, повито и поставено в люлка, а над него личат бик и магаре, напомнящи, че след чудодейното си раждане Исус е бил поставен в ясли.

Благословителените знаци са малки сувенири, купувани от поклонници в началото на християнството. Те са направени от пръстта на свещените места и следователно също са носили благословия и лечебни добродетели. При по-внимателно разглеждане на нашия екземпляр, който е доста рядък, по него личи, че мекият материал е надраскан. За това смятаме, че първоначално е бил отнесен далеч от Светите земи. В Европа са лекували болни с изстъргани прашинки от такива жетони, разтворени във вода. Смятало се, че и тя е свещена. Ако поне капка в нея е от водата на река Йордан, се е смятала за светена и има същия ефект като прашинка от подобен жетон. Болният или е изпивал тази настройка или са я нанасяли върху рана или върху болното място по тялото.

Снимката е илюстративна

"Благословителният знак" е украсен от едната страна със сцени от жизнения цикъл на Исус, като сцената на разпятието и кръщението в река Йордан, а от другата със сцена от и раждането на Христос, както е в намерения жетон. 

В този символ обаче има и уникална комбинация между "описанието" на историческото раждане на Исус и описание на нещо ,което е направено няколко века по-късно: храм с великолепна архитектурна структура, изобразена под формата на две колони, поддържащи арка, над който виси голяма лампа. Очевидно това е интериорът на църквата "Рождество Христово"по онова време, както са я виждали поклонниците. 

Това е едно от най-ранните изображение на една от двете църкви, построени по заповед на майката на император Константин - Елена (другата е катедралата на Божи гроб в Йерусалим), която многократно е била опожарявана и реставрирана. 

Уникалната комбинация показва, че този рядък символ има за цел да напомни на вярващия не само за неговото посещение на святото място, но и за рядко религиозно преживяване, което е имал в църквата на Рождество Христово, постраена върху пещерата,където да били яслите, където е било положено бебето Исус. Символ на раждането на Исус с изглед към вътрешността на църквата "Рождество Христово" от Византийския период - 6-7 век", разказа за БНР Сузи Варсано.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна