Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В наши дни все повече забравяме, че не празнуваме Коледа заради подаръците, празнуваме Рождество"

Християн Михайлов: Централното е възрастване във връзката със семейството и с Бога

"Начинът, по който един християнин - учен вижда науката, е като своеобразна молитва"

| Интервю
Християн Михайлов
Снимка: Юлияна Корнажева

Централното е възрастване във връзката със семейството и с Бога. Това обясни пред БНР Християн Михайлов, иподякон и астрофизик, докторант в СУ, преподавател по физика и математика в ЧОУ "Томас Едисън" в София. 

"Фокусът в наши дни се измества от централното. Същността е човек да усили борбата със самия себе си и с външните лоши влияния. 

Комерсиализацията е едно изместване на фокуса – поклонение пред материалното. Да даваме мило и драго за това да сме задовелни материално, да живеем в най-удобния от всички възможни светове.

В наши дни все повече забравяме, че не празнуваме Коледа заради подаръците, празнуваме Рождество – посрещаме рождението на светлината на светлините, на този, който е привел всичко в съществуване". 

Отидете на църква, съберете се с близките си, посъветва Християн Михайлов. Той е част от общността на храм "Николай Мирликийски Чудотворец" в столичния квартал "Връбница".

"Храмът е мъничък, но енорията е много сплотена. Основното нещо, което ни движи, е нашето приятелство". 

Моят път към вярата е дълъг, разказа Михайлов в предаването "Преди всички". 

"Първоначално исках да бъда философ. После станах атеист, насочих се към физиката и астрофизиката. Открих, че Бог не  е заключението в края на аргумента. Той е предварителното и необходимо условие за съществуването и устройството на света. В един момент човек се издига отвъд това, което виждаме във вещественото и физичното. 

Науката произхожда от християнския свят. Начинът, по който един християнин - учен вижда науката, е като своеобразна молитва. Т.е. изучавайки творението, ние изучаваме Божия промисъл". 

В докторантурата си Михайлов се занимава със звездообразуване и молекулярни облаци. Няма обаче конкретно обяснение за библейския разказ около Витлеемската звезда.

"Една промяна в мисленето за библейските текстове е да се отърсим от това съвременно сващане за терминологията. Много от думите, които се ползват в Библията, са с различно значение от това, с което ги натоварваме в наши дни. Защо точно е избрана думата звезда? Очевидно е по аналогия с явленията в небето. Но какво точно са видели влъхвите, какво означава звездата да се движи пред тях и да ги води човек може да се впусне в много дълбоки води на библейското тълкуване". 

Християн Михайлов пожелава  на всички да намерят сили да простят на близките си в празничните дни.

"И самите те да помолят за прошка. Това са празници, които трябва да прекараме заедно".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна