Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В дните преди Рождество във всеки дом пристига една дългоочаквана гостенка. Всяка година по едно и също време тя приковава погледите на малчуганите и сбъдва желания. Кога и как елхата е намерила място в нашата страна и как е изглеждала преди век?
Украсяването на елхата, детската глъчка и трепетното очакване на подаръците. Всичко се повтаря година след година, но никога не омръзва. Етнографът Динка Ангелова разказва кога и как се е появила елхата в Ямбол и как се е превърнала в част от традицията:
"Елхата е градско явление, което идва от Европа. При нас елхата се появява в началото на ХХ век, като първоначално тя се появява на тези градските забави, които стават във военния клуб, в богатите домове на нашите съграждани. И много, много по- късно навлиза в домовете на обикновените хора в града. В селата е още по-късно явление."
Как в града е възприето явлението Коледна елха:
"Като всяко ново нещо.. хората обичат новите неща. Елхата идва, както казах от Европа, от Русия също, и тя е един интересен гост, който се посреща с любопитство и с интерес в началото. Тя се прави не за Коледа, а за Нова година. По принцип тя е новогодишно явление. Тази светла и лъскава елха се харесва все повече и повече от хората и навлиза така в живота на хората. Днес вече е неотменна част от нашия празник, но в миналото си е било екзотика."
С какво се е украсявала елхата?
"С точност какви играчки и аз не знам, но това, което съм срещала - една голяма част от тях са си ги приготвили сами от хартия, орехчета във фолио, стъклени топки. За разлика от сегашните пластмасови, които слагаме. Но стъклените топки също са били нещо много ценно и скъпо като удоволствие."
Близо 80-годишната детска учителка Стефка Кичева си спомня как в нейното семейство е украсявана елхата:
"Във всяка къща, когато влезе елхата и става един празник. Когато бях дете, нямаше играчки, нямаше украса. Ние я украсявахме с шишарки, орехчета, боядисвахме ги червени, зелени, от хартия, правихме фенерчета, корабчета и това бяха играчките, но въпреки всичко, елхата беше красива."
Композиторът Стоян Косев, автор на музиката на десетки песни за театрални пиеси, си спомня как в неговия дом е идвала елхата:
"Винаги ни доставяше огромна радост и тогава нямаше коледни празници - по времето на социализма имаше Нова година и Дядо Мраз. Играчките бяха от много фино, стъкло бяха много леки и чупливи. Просто бяха много ефирни. Сигурно са се изпочупили една по една и са изчезнали така, както изчезна магията от празника."