Руските компании започнаха да използват биткойн и други цифрови валути в международни плащания след законодателни промени, позволяващи такава употреба, за да се противопоставят на западните санкции, заяви в сряда министърът на финансите Антон Силуанов, предаде Ройтерс.
Санкциите усложниха търговията на Русия с нейните основни партньори като Китай или Турция, тъй като местните банки са изключително предпазливи с трансакциите, свързани с Русия, за да избегнат контрол от страна на западните регулатори.
Тази година Русия разреши използването на криптовалути във външната търговия и предприе стъпки, за да превърне в законно "копаенето" на криптовалути, включително биткойн. Русия е един от световните лидери в добива на биткойни, отбелязва Ройтерс.
"Като част от експерименталния режим е възможно да се използват във външнотърговски трансакции биткойни, които сме добили тук, в Русия. Такива трансакции вече се случват. Вярваме, че те трябва да бъдат разширени и развити допълнително. Убеден съм, че това ще се случи през следващата година", посочи Силуанов пред телевизионния канал Russia 24, добавяйки, че международните плащания в цифрови валути представляват бъдещето.
По-рано този месец президентът Владимир Путин заяви, че настоящата администрация на САЩ подкопава ролята на щатския долар като резервна валута, като го използва за политически цели, принуждавайки много страни да се обърнат към алтернативни активи.
Той посочи биткойна като пример за такива активи, отбелязвайки, че никой в света не може да регулира тази водеща криптовалута. Забележките на Путин показват, че руският лидер подкрепя широкото използване на криптовалути, посочва Ройтерс.