Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руски учени разкритикуваха действията на властите след нефтения разлив в Черно море

Доброволци се опитват да почистят разлелия се нефт близо до черноморския курорт Анапа в Краснодарския край
Снимка: Ройтерс

Руски учени разкритикуваха действията на властите след нефтения разлив в Черно море, като заявиха че операциите по почистването не са обезпечени с подходящо оборудване, съобщава Франс прес.

Преди 10 дни два руски танкера аварираха по време на буря в Керченския проток, който разделя Русия от полуостров Крим. Корабите са превозвали 9200 тона мазут, като според руските власти близо половината може да се е разлял в морето.

В сряда властите в руския южен Краснодарски край обявиха извънредна ситуация в целия регион, заявявайки, че петролът все още се излива по бреговата линия 10 дни след като сериозно пострадаха два остарели танкера.

Хиляди доброволци бяха мобилизирани да почистят плажовете на туристическия регион, чийто пясък беше покрит с лепкав нефт. Според учени обаче оборудването на доброволците е недостатъчно.

"На място няма булдозери, камиони - почти никакво оборудване", заяви на пресконференция хидрологът Виктор Данилов-Данилян -  научен директор на Института по водни проблеми към Руската академия на науките.

Всичко, с което разполагат доброволците, са "лопати и безполезни найлонови торбички, които се късат. И докато чакаме тези торбички най-накрая да бъдат прибрани, идва бурята и те се оказват обратно в морето", допълва Данилов-Данилян.

На същата пресконференция специалистът по индустриална екология проф. Сергей Остах от Руската академия на природните науки заявява убедено, че замърсяването скоро ще достигне Крим.

Публичните критики към властите са рядкост в Русия, отбелязва Франс прес. Агенцията припомня думи на министър на природните ресурси от тази седмица, според когото нефтеният разлив може да замърси до 200 000 тона почва.

Владимир Путин също призна по време на годишната си пресконференция, че става въпрос за "екологична катастрофа".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени