Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм.
Това каза пред БНР журналистът Горан Благоев, историк, анализатор и автор на телевизионните предавания "Вяра и общество" по БНТ и "Памет без давност" по Евроком, като подчерта, че в една светска държава това е напълно нормално.
"Тази църква има своите последователи, има своите енории в цялата страна. Разбира се, не е многочислена, както са последователите на Българската патриаршия. Има такава църква, която не е в общение с Българската патриаршия, която се придържа към стария стил, известни са като по-ревностни православни, придържат се повече към канона и буквата на закона. Те са против икуменическите контакти на Българската патриаршия, т.е. опита ѝ да влиза в диалогично общуване, не богослужебно, с представители на други християнски общности, каквито са католиците и протестантите, например", уточни той.
По думите на журналиста политиците не би трябвало да се занимават с казуса с регистрацията на БПСЦ, защото той е чисто църковен и няма нищо общо със светското законодателство.
"Опасно е, че политиците започват да се намесват в каноничните теми. Дори в Русия, която далеч не е пример за спазване на човешки права и граждански свободи, а още по-малко религиозни свободи, има 8 регистрирани църкви, в названията на които има прилагателното православна. Това трябва да говори много на тези, които в момента подскачат, че по някакъв начин се нарушават правата на Българската православна църква (БПЦ)".
Според него е абсолютно неадекватно сравнението с разделението в Синода или т.нар. църковен разкол:
"Целенасочено се всява някакъв опит за напрежение и разделение в обществото. Тогава разделението не беше на канонична, на догматична основа, а беше административно делене между хора, които искаха да се скъса със зависимостите на Българската патриаршия от ДС (Държавна сигурност) и хора, които по някакъв начин оставаха свързани с ДС".
Горан Благоев подчерта, че в момента Българската патриаршия и старостилната църква в България не са в никакво общение, нямат претенции една към друга, няма отнемане на храмове, църковни дела и т.н.
"Не виждам защо се вдига тази политическа пушилка. Единственото обяснение е, че се вадят някакви евтини дивиденти - "видите ли ние колко сме защитници на православието".
Правата на БПЦ-Българска патриаршия са закрепени в член 10 от Закона за вероизповеданията и в Конституцията, отбеляза той и обясни, че никой не оспорва официалната роля на Българската патриаршия при държавни церемонии:
"Но никой пък не може да оспорва правото на други православни, които не искат да имат нещо общо с Българската патриаршия, да имат своето право да се сдружават, да имат своите общности и да имат своята легитимност".
Интервюто на Георги Налбантов с Горан Благоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.