Повече от половината сгради в Кипър са строени без изисквания за енергийна ефективност, което повишава разходите на домакинствата за електроенергия. От 2025 г. страната трябва да преустанови субсидирането на отоплителни системи, в съответствие с постигането на целите на ЕС за сгради с нулеви емисии.
От „много лош“ до „умерен“ се оценява енергийният статус на по-голямата част от домовете в Кипър в изследване на енергийното министерство. Около 40% от къщите в страната са построени преди 1981 г., а 54% от жилищата са изградени до 2006 г., когато е нямало законодателни разпоредби за енергоспестяващи мерки по време на строителството, подчертаха от ведомството.
По последни данни само в половината от домовете е предприето последващо енергийно надграждане. Разходите за енергийна модернизация на обществените сгради през програмния период 2021-2027 г. възлизат на 45 млн. евро, според направените оценки.
В изпълнение на европейските цели за ограничаване на вредните емисии Кипър трябва да намали енергийните разходи на сградите с 16% в следващите 5 години. Освен това от новата година трябва да спре предоставянето на субсидии за отопление на жителите в планинските райони и да даде приоритет на енергийното обновяване на домовете им.