Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившият британски премиер

Блеър не се вслушал в съветите да отложи допускането на работници от Източна Европа при разширяването на ЕС през 2004 г.

Това става ясно от документи от Националния архив, публикувани след изтичане на давността за засекретяването им

Бившият министър-председател на Обединеното кралство Тони Блеър говори по време на международен форум в Бали, Индонезия, 18 септември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият британски премиер Тони Блеър не се е вслушал в съветите на негови висши министри да отложи предоставянето на правото на труд на работници от Източна и Централна Европа, когато ЕС се разшири през 2004 година, става ясно от разкрити преди засекретени файлове, съобщи Би Би Си. 

Документите от Националния архив, които бяха публикувани след 20 годишна давност, показват, че тогавашният министър на външните работи Джак Строу е предложил 6-месечно отлагане на предоставяната възможност за източноевропейците да работят във Великобритания след определената дата 1 май 2004 година.

Почти всички останали големи държави от ЕС са забавили влизането в сила на мярката, докато по-малките, с изключение на Ирландия, са имали разрешителни за работа, което ограничава броя на пристигащите, поясни Би Би Си.

Вицепремиерът Джон Прескот е подкрепил Джак Строу. Във вътрешна кореспонденция той пише, че е "изключително загрижен за потенциалното въздействие върху социалните грижи, включително жилищното настаняване".

Според него голям прилив на източноевропейски работници може да означава пренаселени жилища при лоши условия. Тогавашният министър на вътрешните работи Дейвид Бланкет обаче е твърдял, че икономиката се нуждае от "гъвкавост и производителност", които тези нови работници могат да осигурят.

Осем страни от Източна и Централна Европа се присъединиха към ЕС през 2004 година, включително Полша. По данни на британското правителство броят на полските граждани, живеещи в Обединеното кралство, се е увеличил от около 69 000 на около 853 000 през следващото десетилетие.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна