Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Станков: Трябва да има квоти за български футболисти

Снимка: архив БНР


Краят на календарната 2024 година е повод за равносметка и за българския футбол. Накъде върви той и как могат да се променят нещата към по-добро? По темата разговаряхме с Александър Станков – бивш футболист, треньор и основател на детско юношеска школа. Интервюто е част от обзорното предаване „Звездите в спорта“.

Акцентите на г-н Станков:

Общата ми оценка и за 2024-та и за последните години е, че не виждам някаква промяна, която да се случва в нашия футбол.

При всичките ми уважения към човека и футболиста Георги Иванов, през последните месеци не виждам драстична разлика в сравнение с отпреди. Циркът е същият.

В момента, в който встъпваш в длъжност на позицията президент на БФС, си зависим. Ако искаш да си независим, няма да те изберат. Протестът срещу Борислав Михайлов допринесе да се промени само фигурата, която управлява.

За мен трябва да се смени политическата конюнктура, за да се промени нещо и във футбола.

В БФС има недостатъчен интелект на всички нива. Уставът трябва да се промени коренно. Сега е направен на принципа „както дяволът чете евангелието“ – така както на тях им е угодно.

Президентът на БФС трябва да има мандатност, максимум 3 по 4 години, даже ми се струва много.

Когато един човек си тръгва от такъв пост, трябва да се направи опит. Думите на Боби Михайлов тогава бяха, че оставя футболния съюз в цветущо състояние. А сега се оказва, че няма пари. Как става?

Принципността на Бербатов и екипа му и това, че искаха да променят съществени неща – телевизионните права, начина на управление, още повече допринесе да нямат шанс да спечелят.

В националния отбор с идването на Илиан Илиев се появи желание за игра, но това, че сме направили хубав мач в Пловдив и сме били с 1:0 не е достатъчно. Мисля, че в Илиан извлече доста позитиви от тази генерация, но това са моментни проблясъци. Не се забелязва дългосрочната стратегия за развитието.

Трябва да налагаме млади български футболисти. Трябва да има квоти за българи. Не съм против чужденците, но за да направим нещо за българския футбол, трябва да допуснем млади футболисти, дори и да не са готови. Европейският съюз не може да ни спре за това.

(Преди време Георги Иванов спомена, че трябва да има квоти за българи в клубните отбори, но повече не го повтори.) ...Затворили са му устата, или са му казали, че се е объркал.

Младежкият ни национален отбор показа позитивно представяне. Това означава, че никога не сме спирали да имаме таланти, но въпросът е какво правим за тяхното развитие. При нас се раждат, така ще е и в бъдеще. Сега има и доста частни школи. Въпросът е децата да усетят в един момент, че им се дава възможност, че в техния клуб може да се разчита на тях. Иначе ентусиазмът им се убива.

Не разбирам защо се позволява на нашите отбори да им се отлагат мачовете от първенството. Когато отложиш мач, футболистите губят ритъм.

В ЦСКА София е добре, че приоритет е стадионът. Той остава за вечни времена. От стадиона ще тръгнат и високите цели. Нека това не звучи като оправдание за сегашните резултати. Но там начело са нови хора и им трябва време да се ориентират в обстановката. Трудно е да се ориентираш в българския футбол.

Проблемът на Лудогорец е, че у нас е доминант и им се помага, но когато играе в евротурнирите и им се свири на високо ниво, това им се отразява – струва им се, че там ситуациите ще са същите.

Надявам се нещо да се промени в българския футбол, да се направи крачка напред. Засега не я виждам, но ще се надявам до последно.

Цялото интервю с Александър Станков – в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна