Украйна съобщи, че преустановява преноса на руски природен газ от 7 часа тази сутрин.
Киев отказа да преговаря с Москва за ново споразумение на фона на военната инвазия, започнала преди близо 3 години.
"В интерес на националната сигурност е спрян транзитът на руски природен газ през територията на Украйна. Украйна е информирала за това своите международни партньори по съответния ред, " се посочва в изявление на министерството на енергетиката, публикувано в социалните мрежи. Отбелязва се също, че газопреносната инфраструктура е подготвена за работа в режим на нулев транзит и устойчиво снабдяване на украниските потребители. Министърът на енергетиката Герман Галушченко определи като "историческо" решението, което идва след изтичането на петгодишния договор между руската компания "Газпром" и украинската "Нафтогаз". Спирането на износа на природен газ през украинска територия бе потвърдено и от страна на "Газпром".
Агенция Ройтерс отбелязва, че обемите на руски газ, доставяни за Европа през Украйна, са намалели през последните години. Намалял е и делът на руския газ в европейския пазар след 2022 г., когато ЕС предприе действия за намаляване зависимостта си от руското синьо гориво.
Тази нощ гигантът "Газпром" спря износа на газ за Молдова заради неплатени задължения. Русия доставя за страната около 2 млрд. куб. м газ годишно през Украйна. Горивото се доставя до сепаратисткия регион Приднестровие, който го използва за производство на електроенергия, която продава на останалата част от Молдова, припомня Ройтерс.
Миналият месец молдовският парламент одобри въвеждане на извънредно положение в енергийния сектор заради притесненията от недостиг на енергия през зимата.
"Газпром" твърди, че Молдова дължи близо 709 млн. долара за минали доставки на газ - число, което Кишинев яростно оспорва.
Цената на синьото гориво в Европа надвиши нивото от 50 евро за мегаватчас през последния ден на 2024 г. за пръв път от края на октомври/началото на ноември 2023 г. заради опасения за доставките и нарастващо търсене на фона на по-студеното време на стария континент.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)
В рамките на отминалата 2024 г. природният газ в Европа поскъпна с над 45%, кто се очаква цените на останат високи, особено с оглед на спрените доставки руски газови потоци през Украйна от началото на новата година.
Докато газът, преминаващ през Украйна, представлява по-малко от 5% от нуждите на Европа, загубата му биха добавила напрежение към вече затегнатия газов пазар.
Натрупаните в газохранилищата в ЕС резерви се изчерпват по-бързо от обикновено поради студеното и безветрено време, което поставя предизвикателства за осигуряване на адекватни доставки през следващата зима.
Освен това нарастващата конкуренция от Азия, където екстремните горещини и разширеното съхранение на LNG засилиха търсенето, допълнително оказват натиск върху пазара на синьото гориво.
Въпреки усилията на Европа да диверсифицира своите източници на доставки и да инвестира във възобновяеми енергийни източници, цените остават нестабилни, движени от глобалната конкуренция и продължаващите производствени рискове.