Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертвите на земетресението в Хималаите достигнаха 126

Спасители издирват оцелели след земетресението в град Чангсуо в югозападния китайски Тибетски автономен регион, 7 януари 2025 г.
Снимка: Синхуа/АП/БТА

Увеличава се броят на жертвите на силното земетресение с магнитуд 7,1 по Рихтер, което разлюля китайския автономен район Тибет. Според последните данни са загинали 126 души, а ранените са над 180, предадоха Асошиейтед прес и Синхуа.

Нанесени са щети на повече от 1000 сгради. Предполага се, че много хора все още са затрупани под разрушените постройки.

Няма постъпили сигнали за пострадали български граждани, съобщават от посолството на България в Пекин. 
Над 150 вторични труса са последвали земетресението, от които десет с магнитуд над 6, съобщи Геофизическият институт на САЩ.

Епицентърът му е бил на около 75 км североизточно от връх Еверест, който пресича границата между Китай и Непал. Дълбочината е била 10 километра, сочат данните на Геофизичния институт на САЩ.

Трусове са били усетени в непалската столица Катманду, както и в индийския щат Бихар, граничещ с Непал.

Мащабна спасителна операция беше организирана от властите, в която се включиха и китайските военновъздушни сили. Пратени бяха и дронове.

Над 1500 местни пожарникари и спасители търсят оцелели и помагат на местните в засегнатите от бедствието региони.

Изпратени са палатки, топли дрехи, юргани и сгъваеми легла. Допълнително предизвикателство за спасителните действия в търсене на оцелели е студеното време през нощта, с очаквани температури до минус 16 градуса. 

Токът и водата са прекъснати. Много села в непалската гранична зона са слабо населени и отдалечени и до тях може да се стигне само пеша.

Китайският президент Си Цзинпин заяви, че трябва да се предприемат всеобхватни усилия за издирване и спасяване на оцелелите, за да се сведат до минимум жертвите. 

Кадри на китайската държавна телевизия показаха разрушени къщи и срутени сгради в свещения тибетски град Шигаце, както и спасители, които газят през отломките и раздават дебели одеяла на оцелелите.

Земетресенията са често явление в региона, който се намира на голяма геоложка линия на разлом.

Това е районът, в който се сблъскват индийската и евразийската тектонични плочи, при което причиняват земетресения с достатъчна сила, че да променят височината на някои от най-високите върхове на света в Хималаите, отбелязват информационните агенции.

През 2015 г. земетресение с магнитуд 7,8 близо до Катманду, столицата на Непал, уби близо 9 000 души и рани повече от 20 000.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна