Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

| обновено на 08.01.25 в 14:00
Снимка: БГНЕС

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР.

Слушайте! 

В интервю за предаването Lege Atris акушерката Пенка Димитрова, която има впечатляващ 52-годишен стаж, споделя своите впечатления и опит от професията:
"За мен тези 52 години са благодатни години, в които съм работила това, което съм обичала. През времето процесът на раждането се промени значително – облекчи се, премахнати бяха болката, страхът и напрежението," казва тя.

Пенка Димитрова изразява положително мнение за възможността акушерките да имат самостоятелна практика. Тя отбелязва, че в миналото част от женската консултация е била пренебрегвана, което е ключов аспект от подготовката на бъдещите майки.

Личен архив

В предаването изразява и несъгласие с ражданията вкъщи:

"Там участват голяма част от т.нар. дули. В много случаи ражданията вкъщи стигат по спешност в големите лечебни заведения. Дулата може да осигури спокойствие, но не и професионализма на акушерката", посочва тя.

Коментирайки интереса към професията, Димитрова отбелязва, че броят на обучаващите се акушерки в "Майчин дом" се е увеличил. Въпреки това, много от тях предпочитат работа в частни медицински центрове, избягвайки натовареността на големите болници:

"Тях ги привлича работата на акушерката, но не им се иска да работят този интензивен труд, който изисква голяма болница," обяснява тя.

Димитрова споделя своята гледна точка относно заснетите кадри с акушерки в сливенската болница, които предизвикаха обществено възмущение:
"Подобно нещо никога не сме правили в 'Майчин дом' през цялата ми 52-годишна практика. Не бих допуснала да причиня такъв стрес на бебета. Емоциите могат да се изразят, но не трябва да се публикуват в социалните мрежи. Реакцията на ръководството на болницата е правилна."

Слушайте!

По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна