Висш представител на Федералния резерв на САЩ заяви, че все още подкрепя политиката на намаляване на лихвените проценти през настоящата година, въпреки повишената инфлация и перспективата за въвеждането на всеобхватни мита от администрация на Доналд Тръмп, съобщава Блумбърг.
Кристофър Уолър, влиятелен член на Управителния съвет на Фед, каза, че очаква инфлацията ще се доближи до целевото ниво от 2% през следващите месеци. По отношение на въпроса с митническите тарифи, той отбеляза, че по-високи мита за вноса вероятно няма да повишат инфлацията тази година.
"Както винаги, степента на по-нататъшното облекчаване (понижаване на лихвите) ще зависи от това какво ни казват данните за напредъка на инфлацията към нивото от 2%, но моето основно послание е, че вярвам, че повече съкращения на лихвите ще бъдат подходящи", заявява Уолър в подготвена от него реч, която ще бъдат произнесена в Париж пред Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
"Ако, както очаквам, тарифите нямат значителен или постоянен ефект върху инфлацията, те едва ли ще повлияят на мнението ми", посочи Уолър.
Неговите забележки са важни, тъй като въздействието на митата е от ключово значение за икономиката на САЩ през 2025 г. Изказването на Уолър също така предполага, че той е по-оптимистично настроен за инфлацията от голяма част от инвеститори на Уолстрийт, които все повече очакват Фед да запази лихвите непроменени тази година с оглед на задържане на инфлацията малко по-висока от целевото ниво на централната банка на САЩ.
Представители на Фед понижиха основния лихвен процент на централната банка на три последователни заседания, като започнаха с голямо намаление с 50 базисни пункта (с 0,5%) през септември. Актуализираните прогнози на Фед пък показаха, че централните банкери очаква още две допълнителни съкращения през 2025 г. (всяко с по 25 базисни пункта).
"Вярвам, че инфлацията ще продължи да напредва към нашата цел от 2% в средносрочен план и че по-нататъшните лихвени намаления ще бъдат подходящи. Темпът на тези съкращения ще зависи от това, какъв напредък ще постигнем по отношение на инфлацията, като същевременно предпазим пазара на труда от отслабване', посочи Уолър.
Въпреки че инфлацията остава упорита през последните месеци, като през ноември 2024 г. тя достигна 2,4%, според следения от Фед измерител, Уолър твърди, че извън жилищните цени, които са трудни за измерване, ценовият натиск отслабва.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл и няколко други членове на централната банка обаче сигнализираха, че не е необходимо да се бърза с прилагането на допълнителни намаления на лихвените проценти. Подобна предпазливост до голяма степен произтича от продължаващите опасения относно инфлацията и като цяло все още стабилния пазар на труда.
Инвеститорите пък не виждат почти никакъв шанс за ново намаление на федералната фондова лихва на предстоящата среща на Фед на 28-29 януари.
Междувременно Кристофър Уолър каза, че цялостната икономика на САЩ е "на стабилна основа", добавяйки, че работните места са близо до целта на Фед за максимална заетост.
"Не виждам нищо в данните или прогнозите, което да предполага, че пазарът на труда драстично ще отслабне през следващите месеци", каза той.
В петък се очаква официалните данни за пазара на труда през декември да покажат, че икономиката на САЩ е добавила около 160 работни места, а безработицата се е запазила стабилно на ноемврийското ниво от 4,2%.