Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В момента сме пак в режим на кърпене на ИК"

Даниел Стефанов: Преброителните центрове ще затруднят "отчитането" на контролирания вот

"Моделът на изборната администрация от напълно партиен може да стане смесен"

| Интервю
Даниел Стефанов
Снимка: Борислава Борисова
Чуй новината! Чуй новината:

Това, че има подреден преговорен процес, дава повече шанс за правителство.

Това мнение изрази пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни системи и преподавател. Според него трябва да се отглежда коалиционна култура и дори сега да не успеят, партиите трябва да се научат на такава.

"Създава се впечатлението, че по-скоро би имало някакво разбирателство. За първи път от няколко години коалиционните преговори се водят в нормални условия и по някакви правила, което е основа за създаване на коалиционна култура. Цяла Европа се управлява по този начин."

Въпросът е дали ПП-ДБ биха се чувствали уютно да останат в опозиция с "Възраждане", Пеевски и МЕЧ, отбеляза той.

"Ако се върнем към разпадането на кабинета, несполучливо кръстен "сглобка", основният проблем беше, че министрите бяха ежедневна жертва на парламента. Ако нямаме достатъчно силни министри, достатъчно силен премиер, който да има доверието поне на основната партия, която крепи мнозинството, ще свършим по същия начин – жертва на най-малката партия в коалицията", коментира Стефанов в предаването "Преди всички".

Ако няма ясно мнозинство, като най-големия риск Даниел Стефанов открои това "в един променен Изборен кодекс да има от всичко по нещо".

"В момента сме пак в режим на кърпене на кодекс."

Внесените за разглеждане предложения за промени в Изборния кодекс от различни партии според него са "опит да се започне нещо, което може да се забави или забърза – ако има избори – по-бързо ще бъдат приети поправките".     

Българският избирателен процес е затлачен от малки технически проблеми, които се превръщат в политически, припомни тезата си експертът.

Абсурдно е 90-та година да правим избори по много по-лек начин, отколкото сега и както 1990-а, така и 2025-а по един и същи начин да се рекрутира и обучава СИК, заяви Стефанов.

Моделът на изборната администрация от напълно партиен може да стане смесен – да се вкарат обучени държавни служители, посочи той.

Във връзка с идеята да се въведат преброителни центрове Даниел Стефанов изтъкна, че това е "една от мерките, за които смятаме, че могат да компенсират всичко това, което не сме направили през годините".

Броят на хората, които трябва да бъдат подбрани и обучени за тези центрове, е много по-малък от членовете на СИК, обясни експертът. По думите му там общественото внимание ще бъде много по-съсредоточено.

"Големият плюс, който може да се извади от тези преброителни центрове, е ако партиите решат, че ще жертват информацията за гласоподавателите на секционно ниво, ще преминем към смесване на различни секции в един преброителен център и резултатите ще бъдат обявени на по-високо ниво – няма да има обявени секционни резултати, което ще затрудни много "отчитането" на купени и контролирани гласове."

Като червена линия Стефанов обозначи това "дали този, който купува или набавя гласовете, може да подсигури, че те са пуснати така в секцията".

По думите му преброителните центрове изискват "много по-фини настройки" от настоящите предложения за промени в ИК.

Един преброителен център изисква доста стриктни процедури, преброяване на няколко нива, посочи Даниел Стефанов и уточни, че в НБУ планират скоро да направят симулация, за да се види колко време би отнело подобно преброяване.

Според експерта на масата за обсъждане има и "партийни предложения, които се опитват да прикрият тесния партиен интерес" – например това да се сменя съставът на ЦИК за всеки избор, защото ПП например нямат представители в комисията.

"Възраждане" казват, че трябва да премахнем числата в бюлетините. Вече отиваме в ситуация, в която партиите ще избират кои избиратели да гласуват. Това са абсурдни предложения! Въобще не трябва да се обсъждат."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна