Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

| Репортаж
Иглолистната гора в землището на село Осоица
Снимка: Цветанка Христова

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна.

На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село Осоица в община Елин Пелин край София.

Той е от Цветанка Христова, която е жител на село Осоица и от малка познава района, който е залесен с борова гора.

От края на миналата година обаче, заради влезли в сила разрешителни за изсичане на части от боровата растителност, обликът и атмосферата на село Осоица се влошили, смята Цветанка Христова.

"От една страна тази санитарна сеч е доста поголовна. Не съм убедена, че това е санитарна сеч, но със сигурност ме кара да смятам, че е една вандалска сеч, която унищожава горската растителност. Ако влезнете в самата гора, всички дървета са нарязани, разхвърляни. Освен това причината да я има тази гора е заради ерозията на почвата и калните наноси, които са навлизали в селото преди години".

Местните жители създават организация по залесяване на иглолистна растителност, за да могат да се спасят от наводненията.

"В момента това, което виждам, е, че отново тези кални наноси и това масово изсичане на гората са една такава предпоставка тези промени и проблеми да станат отново валидни".

Иглолистната гора в землището на село Осоица

Кметицата на селото Христина Христова обясни какви са причините за сечта.

"От Горско стопанство – Елин Пелин казват, че сечта е необходима заради бързосъхнещия бор, който се наблюдава в близост до населеното място. Хората са доста притеснени, и аз се притеснявам за същото нещо. От Държавното горско стопанство обясниха, че сечта е непълно законна".

Директорът на Държавно горско стопанство Елин Пелин инженер Николай Гаджанов заяви категорично, че няма извършване на незаконна сеч. По думите му сечите са предвидени в плана.

Въпреки планираните от институциите сечи в района на село Осоица жителите му са силно обезпокоени.

При извършване на сечите в самата гора камионите използват горски, технологични пътища, направени именно с тази цел. Те не бива да се използват от гражданите.

Пътищата само в самия обект ще бъдат възстановени, но не и довеждащата общинска инфраструктура, която според жителите на селото е вече компрометирана.

"Положиха нов асфалт, който не може да издържи тези тежки машини. Кой ще поеме отговорност за нанесените щети и ще възстанови след това щетите, които ще се получат?", питат хората.

Иглолистната гора в землището на село Осоица

От кметството държат да се срещнат с представител на фирмата изпълнител. Те искат обяснение за това как ще се случи почистването, защото гората и пътищата са в "окаяно състояние".

Според гражданите информацията към обществото е оскъдна за това кой е одобрил плана за сечта, каква е документацията и има ли екологична оценка за въздействието върху околната среда.

Гаджанов поясни, че се работи по два обекта в землището на село Осоица. Работата по единия ще приключи в края на февруари – началото на март. Срокът на другия обект е до края на 2025 г.

Независимо от това, че Държавното горско стопанство има необходимите разрешителни, селото помни, че преди 10 години отново след извадени разрешителни за сеч в иглолистната гора след намесата на гражданите и медиите са установени над 150 незаконно изсечени дървета.

"Готови сме да спрем това нещо. Ако трябва селото ще се организира за протести, ако трябва ще се затварят подбалкански пътища и т.н., но да може да се сведе тази сеч до минимума и да могат да бъдат премахнати дърветата, които трябва да бъдат премахнати – да не се получава до рязане на здрави", декларира Цветанка Христова.

Днес в 11 часа в село Осоица ще се проведе среща между гражданите и институциите.

Снимки: Цветанка Христова

Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна