Съединените щати ще наложат някои от най-суровите санкции досега на руската петролна индустрия, според предполагаем документ на Министерството на финансите на САЩ, разпространяван сред търговците в Европа и Азия, съобщава агенция Ройтерс.
Предполагаемите нови санкции провокираха рязко поскъпване на петролните фючърси с около 4%, като фючърсите на петрол Брент се повишиха до 80,76 долара за барел за пръв път от 7-и октомври 2024 г., а фючърсите на американския лек суров петрол WTI към 77,86 долара за барел - най-високо ценово ниво от август 2024 г.
Според Ройтерс, новите американски санкции ще засегнат около 180 петролни танкера, десетки търговци, две големи петролни компании и някои висши руски петролни ръководители.
Агенцията все още не може да провери истинността на документа, а Министерството на финансите на САЩ не отговори веднага на искане за коментар.
Наложените на Русия санкции заради войната ѝ в Украйна биха причинили сериозно нарушаване на износа на руски петрол към основните му купувачи Индия и Китай, посочиха за Ройтерс източници, свързани с търговията на руски петрол и източници от индийски рафинерии.
Според документа, Вашингтон ще наложи санкции на две петролни компании "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз" и на доставчиците на корабни застраховки "Ингосстрах" и "Алфастрахование", които покриват повечето танкери, доставящи руски петрол за Индия - най-големият купувач на петрол от Москва.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
Русия пренасочи доставките на петрол и горива от Европа към Азия след началото на войната в Украйна през 2022 г., след като Западът наложи сурови санкции на нейната енергийна индустрия, която осигурява всеки десети барел от световното производство на петрол. Руските компании обаче се приспособиха, като закупиха свой собствен флот от танкери и ги застраховаха в Русия, вместо чрез западна корабна застраховка, напомня Ройтерс.
Досега стотици кораби и много руски петролни търговци са избегнали най-суровите санкции на САЩ, тъй като администрацията на президента Джо Байдън се опитваше да намери баланс между аргументите за по-строги санкции и предотвратяването на глобално поскъпване на петрола.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност по-късно този месец, обеща да спре войната в Украйна - задача, която може да бъде подпомогната от по-строги санкции срещу Москва, която зависи от износа на петрол, за да поддържа икономиката си и да финансира военната инвазия.
Индийските рафинерии ще се въздържат от приемане на руски петрол от танкери, намиращи се под санкции, или от кораби, застраховани от руски застрахователи, които са под санкции, казаха индийските източници на Ройтерс.
Според документа, Министерството на финансите на САЩ ще позволи преходен период до 12 март, което ще позволи някои трансакции, свързани с горивата, да бъдат завършени.
Един от индийските източници в областта на петролните рафинерии каза пред Ройтерс, че въздействието може да бъде намаляване на някои цени, тъй като Русия ще намали цените на суровия петрол до под 60 за барел, за да позволи използването на западни застраховки и танкери в съответствие с ценовия таван, наложен от Запада.