Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраната на TikTok в САЩ не трябва да е постоянна

Снимка: pixabay

Правителственият юристконсулт на Съединените щати Елизабет Прелогар заяви в петък, че предложената забрана на социалната платформа TikTok не трябва да бъде постоянна, тъй като има начини тя да продължи да работи, като например, ако нейната компания-майка ByteDance я продаде, съобщава Ройтерс.

По време на изслушването пред Върховния съд на САЩ на аргументите относно федералния закон, изискващ TikTok да бъде продаден или забранен, адвокатите Ноел Франсис, представляващ TikTok, и Джефри Фишър, представляващ създателите на съдържание, представиха своите аргументи, които включват въпроса за Първата поправка, и дали забраната ще я наруши.

От друга страна, Прелогар посочи опасенията на правителството за националната сигурност, които произтичат от базираната в Китай компания ByteDance, която притежава платформата и предоставя на китайското правителство "невероятно чувствителни данни" за американски граждани.

Съдиите от Върховния съд преобладаващо отхвърлиха аргументите на адвокатите относно Първата поправка, като главният съдия Джон Робъртс каза, че законът "не е в тежест" за Tiktok или "изразяването" на неговите потребители.

По време на спорове, продължили около два часа и половина, някои от съдиите изглежда признаха опасенията на Конгреса за националната сигурност - че приложението ще позволи на правителството на Китай да шпионира американците и да извършва тайни операции за влияние - като се има предвид, че TikTok е собственост на т.нар. "чуждестранен противник", според законодателите.

Но някои от съдиите също така изразиха опасения относно последиците от закона върху свободата на словото. Консервативният съдия Самуел Алито предложи възможността съдът да издаде така нареченото административно спиране, което би поставило закона временно в изчакване, докато съдиите решат как да продължат.

Някои от съдиите също така поставиха под въпрос подкрепата на правителството за закона, предлагайки изискване за знак "манипулиране на съдържание" в TikTok, което може да замени забраната.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна