Заплахите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за въвеждане на високи мита вече повишават разходите за дългосрочни заеми по света, заяви Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, предаде агенция Блумбърг.
Несигурността относно търговските политики на бъдещата американска администрация допринася за световните икономически затруднения и "всъщност се отразява в световен мащаб с по-високи дългосрочни лихвени проценти", посочи Георгиева пред репортери във Вашингтон. Според нея, това се случва, въпреки че краткосрочните лихвени проценти са намалели, което е "много необичайна" комбинация.
Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност на 20-ти януари, обеща да наложи нови митнически тарифи върху вноса както от противници на САЩ като Китай, така и от съюзници, включително Канада и Мексико, което поражда опасения, че потенциалното прекъсване на веригите на доставки ще забави икономическия растеж и ще повиши цените.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша предупреди през октомври, че тарифите и търговската несигурност могат да намалят глобалното икономическо производство с около 0,5 на сто.
През последните седмици на 2024 г. и първите дни на новата година имаше рязко увеличение на доходността на държавните облигации в голяма част от света и рязко поскъпване на щатския долар, докато инвеститорите претеглят вероятното въздействие на политиките на Тръмп по време на неговия втори президентски мандат.
"Не е изненадващо, като се има предвид размерът и ролята на икономиката на САЩ, в световен мащаб има голям интерес към политическите насоки на бъдещата администрация на Белия дом, по-специално относно тарифите, данъците, дерегулацията и ефективността на правителството", отбеляза Кристалина Георгиева. Въздействието на търговските политики на САЩ ще бъде най-силно върху страните и регионите, интегрирани в глобалните вериги на доставки, включително много средно големи икономики и целия азиатски регион, добави тя.
Шефът на МВФ посочи, че силата на зелените пари "може да подхрани по-високи разходи за финансиране за нововъзникващите пазарни икономики и особено за страните с ниски доходи". Георгиева каза, че икономическите данни на САЩ, включително доста силния доклад за пазара на труда през декевмри, оповестен в петък, показват, че Федералният резерв "може да си позволи да изчака повече данни, преди да направи допълнителни съкращения" на основната си лихва.
След коронавирусната пандемия МВФ отправи редица предупреждения за посредствени перспективи пред растежа на световната икономика. През октомври Фондът прогнозира експанзия на глобалната икономика от 3,2% през настоящата година, като тази прогноза се очаква да бъде преразгледана на 17 януари, когато МВФ публикува актуализация на своя доклад "Световна икономическа перспектива".
Георгиева намекна, че общите числа няма да се променят много, като каза, че МВФ вижда "стабилен глобален растеж", но в същото време тя посочи за наличието на значителни различия.
"САЩ се справят доста по-добре, отколкото очаквахме преди", каза шефът на МВФ. За разлика от тях, Европейският съюз е "донякъде в застой", Индия е "малко по-слаба", а Китай е изправен пред предизвикателства от дефлационен натиск и ниско вътрешно търсене.