Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според политолога голямата разменна монета ще бъде подкрепата за Украйна

Георги Проданов: Евентуалната коалиция изглежда поразително безпринципна

"Ако се продължи с изобилието социални плащания, подкрепа на бизнеса, компенсации за енергетика, улицата ще бъде кротка"

| Интервю
Георги Проданов
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

Изглежда, че сякаш има някакво съгласуване в създаването на правителство между групата около президента и ГЕРБ. Най-вероятно е да има правителство. 

Това мнение изказа пред БНР политологът Георги Проданов.

Все пак за него неяснотата е свързана с ГЕРБ, защото по думите му лидерът на партията е доказал, че е човек, който може в последния момент да промени решението си.

Според него коалиция между ГЕРБ и БСП е изненадваща и за едните, и за другите избиратели

"Ние сме в ситуация, която е изключително близка до тази на създаването на тройната коалиция през 2005 г. Резултатът от участието на онези 3 партии в тройната коалиция към днешна дата е, че 2 от тях не съществуват в предишния си размер, а едната не съществува изобщо. Така че една лоша прогноза за една подобна сегашна коалиция може да бъде в същата посока", коментира политологът в интервю за предаването "Преди всички".

Според него в сегашната ситуация и ГЕРБ може да понесе имиджови щети:

"Смесването на несъвпадащи по никакъв начин електорати на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН около общата софра със сигурност няма да бъде прието добре в дългосрочен план. В краткосрочен план - имаме нужда от правителство и вероятно това е най-доброто, което може да се сглоби в момента".

По думите му еврото ще бъде една от "търгуваните теми". Там обаче сме достигнали достатъчно далеч в невъзможността да бъде обърнат процесът, смята той. Според него голямата разменна монета ще бъде темата за подкрепата за Украйна:

"Това ще бъде жертвата, която ще ги събере. Много е вероятно именно това да бъде един от камъните, върху които ще стои коалицията". 

За него втората цена на тази коалиция ще бъдат промените в Закона за съдебната власт. "Или поне тези промени няма да бъдат във варианта, в който всички очакват - да има по-сериозен контрол върху фигурата на главния прокурор", допълни Проданов. 

В този смисъл той подчерта, че тази коалиция е самоубийствена и за ГЕРБ, и за ДБ. "И двете партии изключително се отдалечават от воденето на чиста политика - правят онази стъпка, която някога осмисляше съществуването им за некоалиция с БСП, с ДПС. В момента те вече са желани и възможни коалиционни партньори. Съществува и шансът Пеевски в сянка на практика да прави каквото си иска като необходим фактор в едно квалифицирано мнозинство", обясни политологът. Според него това няма да спре политическите процеси в обществото, които са в посока на радикализация и търсене на други политически алтернативи. По думите му настоящите парламентарни партии отиват към вариант "статукво" през подобна коалиция.

"Нямам нищо против подобна коалиция, но тя изглежда поразително безпринципна и това няма как да не бъде забелязано от избирателите", смята той.

Георги Проданов изтъкна, че ДПС-Доган има 2 хода - или да намери общ език с ДПС-Пеевски, или да бъде винаги близо до властта и така да гарантира съществуването си. По думите му позицията им ще бъде свързана с оцеляването им като партия, което ги прави изключително податливи към пазарлъци. 

"И ДПС-Доган и ДПС-Пеевски имат един и същ произход. Хората, които защитават техните интереси, независимо по какъв начин ще се ребрандират, остават едни и същи. Ако действително това са хора на Пеевски в служебното правителство и преминават в сегашното правителство, това само потвърждава идеята, че ГЕРБ и Пеевски са неразривно свързани и едно следващо управление, зад какъвто и да е коалиционен партньор бъде прикрито, там ще бъде основният възел на преразпределение на интереси и ресурси. Пеевски трябва да реши политическото си бъдеще. Едно участие във властта ще му даде възможност да поохрани и поотгледа хора около себе си, да създаде структури. Такова управление може да бъде достатъчно дълго. Това е негативният сценарий", коментира политологът.

"С оглед на участниците в такова правителство и на съмненията за подкрепа от Пеевски, не виждам формална причина, освен улицата, да прекрати мандата. Ако продължи с изобилието социални плащания, подкрепа на бизнеса, компенсации за енергетика, улицата ще бъде кротка".

Относно евентуалното разпределение на министерските постове, Георги Проданов коментира:

"Вижда се, че традиционните сектори, в които е имало съмнения за корупция, отново са със същите лица и хора. Твърде забележимо е съвпадението на едни и същи имена за едни и същи постове, за да бъде случайност - транспортно министерство, здравно министерство - разпределения, които винаги са носили със себе си сериозен финансов ресурс - ресори, които към момента евентуално отиват при ИТН". 

"Разпределение на интереси, не толкова на политики", обобщи политологът. 

За Даниел Митов той смята, че е относително чиста кандидатура. Не може да бъде свързан със задкулисни съмнения, добави Проданов и изказа мнението си, че това би бил добър ход. Поемането на политическа отговорност е знаково, смята той. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Проданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна