Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Кокудева: Искам гласът да достига до детските ушички, те да го чуват

3
Петя Кокудева
Снимка: Пламена Бачийска

"Постепенно писането ми се ориентираше към децата, наум пишех все едно за дете, така че, искам гласът ми да се свърже с детските ушички, сподели в "Нощен Хоризонт" Петя Кокудева, детска писателка. 

С обич към децата и възрастните Петя Кокудева е и нестандартен пътешественик. Нестандартен, защото тя търси главно връзка с местните хора, с тяхната култура и с природата там. 

Обиколила е над 70-ет държави с раница на гърба и е живяла на палатка или при местните хора. 

Петя Кокудева е завършила журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература като: Национален конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ (2012) -  за книгата „Лулу“; Национална награда „Константин Константинов“ (2017) -  за „Питанки“; Националната награда „Христо Г. Данов“ (2018) в категория „Автор на издание за деца“ - за „Лупо и Тумба“; и Награда „Перото“ в категория „Детска литература“ -  за „Юху-буху-измислячус“ (2022).

Пише и книги за възрастни с истории от пътешествията ѝ по света. Последната ѝ книга, "Патагонци, тролове и още мои роднини", е номинирана за Националната награда "Йордан Радичков" (2024).

Ангажирана е активно в образователни проекти. Автор е на "Вълшебно лято" - учебни помагала под формата на приключенски истории; "Колелото на Кинан" -  картинен сборник с истории на деца бежанци; "Вкусни писма" -  книга за уважението към храната.

"Книгата "Колелото на Кинан" е някакъв вид дебют, макар че преди нея имам доста детски книги, защото тя е документална, в нея за първи път на територията на детската книга не съм си измисляла, не съм развихряла въображението си, освен когато трябваше да се срещаме със самите деца бежанци и да разговаряме с тях, което беше трудно.

Това е книга, която произтича от живия живот, от срещите ми с настанените и децата във "Военна рампа" - София, бежанския лагер в кв. "Овча купел", а също от срещите с деца извън лагера, с техните родители, както и с деца, които нямаха близки - т.нар. непридружени деца - от Сирия, Йемен, деца кюрди...

В книгата са представени 19 вълнуващи истории, но аз се срещнах с много повече от 19 деца, разказа още Кокудева. 

Нейни текстове за деца са включени в читанките, а много от стихотворенията ѝ са превърнати в песни. Няколко поредни години е в топ 10 на Столична библиотека за най-четени детски автори.


Нейни детски книги са издавани на немски и унгарски, предстои излизането им на турски, фарси, хърватски и румънски. Често се среща с деца из цяла България. Представяла е книгите си и в Германия, Малта, Люксембург, Украйна, Италия.



По темата слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна