Комисията по конституционни и правни въпроси ще обсъжда на второ четене трите законопроекта за промяна в Закона за съдебната власт. Два от тях - на ПП-ДБ и на "Възраждане", са свързани с насрочения за 16 януари избор на главен прокурор - процедура, в която единствен кандидат е настоящият временно изпълняващ функциите Борислав Сарафов.
Какви предложения бяха направени между първо и второ четене на законопроектите?
Третият законопроект е на "Има такъв народ" и засяга въпроси, свързани с конкурсите и атестирането в съдебната система, самоуправлението в следствието и прокуратурата и лимитира броя на заместниците на главния прокурор.
Представители на тази парламентарна група са автори на част от внесените преди второ четене предложения. Част от тях засягат ключовата част от законопроекта на ПП-ДБ, отнасяща се до продължаване на процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, когато президентът е отказал да подпише указ на назначаване на избрания от ВСС.
Предложението е да отпаднат двойните мнозинства при повторното гласуване, идеята членове на Съвета и от двете колегии да могат да издигат кандидат за обвинител №1, както и той да бъде изслушван от Народното събрание.
От "Възраждане", чийто проектозакон ограничава възможността ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища, а временно изпълняващите функциите главен прокурор и шефове на ВКС и ВАС - да са кандидати за титуляри за поста, какъвто е случаят със Сарафов, предлагат и заместник-председателите на двете върховни съдилища и заместник главните прокурори също да не могат да участват в процедури за ръководители на трите ключови съдебни институции.
Ако депутатите от ресорната парламентарна комисия успеят навреме да обсъдят всички предложения за промяна в Закона за съдебната власт, а докладът от гласуването днес бъде подготвен навреме, е възможно още утре и приетото, и неприетото да е на вниманието на депутатите.