Европейската комисия преоценява разследването си на технологични гиганти, включително Apple, Meta и Google на компанията-майка Alphabet, след като компаниите призоваха новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да оспори регулаторните проверки в ЕС спрямо тях, съобщава "Файненшъл таймс".
Последствията от президентството на Тръмп са били фактор в разследванията, посочи източник на финансово издание, пояснявайки, че неговата победа на изборите в САЩ не са ги предизвикали.
Преоценката от страна на ЕК може да доведе до намаляване или промяна на обхвата на проверките от Брюксел и ще обхване всички дела, започнати от март 2024 г. съгласно знаковия Законодателен акт за цифровите пазари (DMA) на Европейския съюз, отбелязва източниците на "Файненшъл таймс".
DMA е една от най-строгите регулации, насочени към пазарното господство на технологичните гиганти, като тя диктува какво могат и какво не могат да правят най-големите технологични платформи в света и може да налага глоби до 10% от годишните приходи на компанията.
Всички решения и потенциални глоби ще бъдат спрени, докато проверката приключи, но техническата работа по случаите ще продължи, посочва още финансовото издание, като допълва, че сега регулаторите чакат политическа насока, за да вземат окончателни решения по случаите на Google, Apple и Meta.
От Apple, Meta, Google и Европейската комисия не отговориха веднага на исканията за коментар.
Законът за цифровите пазари влезе в сила през 2022 г. с цел ограничаване на силата на технологичните гиганти, известни като Big Tech, и за осигуряване на равни условия за по-малките конкуренти.
Миналата седмица Meta премахна своята програма за проверка на факти в САЩ, което е една от най-големите промени в подхода на компанията за управление на политическо съдържание в предлаганите от не услуги. Решението идва в момент, когато главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг сигнализира за желание да подобри отношенията си с бъдещата администрация на Доналд Тръмп.
В понеделник пък агенция Блумбърг съобщи, че ЕС обмисля разширяване на своето разследване, за да определи дали социалната медийна мрежа "X" на близкия съюзник на Тръмп - Илон Мъск е нарушила правилата си за модериране на съдържание.