Преди 20 години в Италия влезе в сила законът, който забрани пушенето на обществени места и в обществения транспорт. Законът забрани да се пуши в ресторантите и всички други видове заведения, освен ако нямат специални помещения за пушачи.
Националният статистически институт ISTAT отчита, че след 20 години хората в Италия пушат по-малко като има спад на пушачите, както и на изпушените цигари, от тези, които не са се отказали от тях.
През 2005-а година, когато законът влезе в сила, пушачите са били над 28%, през 2023-а са с 5% по-малко. Висшият институт по здравеопазване констатира например, че през 2005 г. е имало над 12 милиона пушачи на Апенините, а сега те са с милион по-малко.
Хората с дипломи и висше образование са враждебно настроени към цигарите. Друг интересен факт е, че колкото повече напредва възрастта, толкова повече намалява процентът на пушачите. Въпреки спада, хората в Италия все още умират от тютюнопушене – над 93 000 смъртни случая годишно.
Това са данни, които вземат предвид онези, които могат да си купят цигари, т.е. възрастните, но в действителност много непълнолетни все пак пушат. Срещат се по улиците, градинките, по плажовете и т.н.
Интересна е статистиката и за дневно изпушените цигари: през 2005 са се консумирали средно 14 и половина цигари на ден, а през 2023 - с две по-малко. Следователно, като цяло, в Италия вече се пуши по-малко.
Още по-интересна е другата статистика на ISTAT - за идентификацията на италианския пушач. Най-голямата група пушачи са хората на възраст между 25 и 44 години с ниско образование, т.е. прекратили обучението си след осми клас, и те възлизат на 35% .
В Милано от първи януари тази година общината забрани да се пуши на открито на абсолютно всички обществени места. Целта е въздухът в града да е по-добър и за здравето на гражданите му.
Разстоянието между пушач и непушач се допуска да е от 10 метра и хората се чудят как да се разминават, а контролът за спазване е сложен. Отделно глобата е от 40 до 240 евро. Пушачи и непушачи имат интересни мнения.
В анкета на електронното издание "Милано тудей" гражданин казва, че от възпитанието на всеки зависи да прецени дали и къде да запали цигара. Друг пък не желае и да усети миризмата на цигарен дим. Жена непушачка нарича забраната "глупост" и смята, че е правилно да не се пуши в заведенията, но по улиците не пречи и не вярва, че цигареният дим увеличава вредните емисии във въздуха, за разлика от всичко останало. Млад мъж преценява, че пушенето на открито е право на всеки.
В случая обаче със забраната да не се пуши никъде и на откритите места в Милано, са разрешени електронните цигари. Фондацията за изследвания на раковите заболявания AIRC публикува материал през май миналата година относно електронните цигари, в който се казва - "Основните асоциации и здравните власти повтарят, че електронните цигари могат да представляват риск за здравето и не могат да се считат за валидни продукти за отказване от тютюнопушенето".