Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебат в НС преди вота за кабинета "Желязков"

Снимка: БТА

Гласуването на кандидатурата на Росен Желязков за премиер, както и структурата и съставът на Министерския съвет, са първа точка в дневния ред на парламента.

Предложеното правителство с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ". От "Демокрация, права и свободи – ДПС" потвърдиха, че ще участват в парламентарното мнозинство, без да излъчват свои представители в изпълнителната власт.

Очаква се кабинетът да се състои от трима вицепремиери и 19 министри. Всяка от подкрепящите го партии ще има свой вицепремиер. Това са Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, а министрите са разпределени в съотношение 11 за ГЕРБ-СДС и по 4 за БСП и "Има такъв народ". Сред приоритетите на бъдещото правителство е подобряване качеството на живот на хората с фокус върху образованието и здравеопазването.

Еврозоната, гарантирането на енергийната сигурност и повишаване на способностите на армията в името на националния интерес и с подкрепата на стабилното мнозинство, подчерта Росен Желязков:

"Изразяваме своето удовлетворение и благодарност към коалиционните партньори, с които успяхме в един труден, динамичен и напрегнат период -  БСП, "Има такъв народ", да постигнем съгласие, загърбвайки нашите идеологически и политически различия и да стигнем до подписването на коалиционно споразумение. Изразявам благодарност на "Демокрация, права и свободи" за това, че те изразиха готовност да подкрепят този кабинет и да участват в формирането на парламентарното мнозинство. На финала ми позволете да благодаря на моите колеги от преговорния екип за тяхната усърдна и професионална работа. Благодаря на парламентарната група на ГЕРБ-СДС за подкрепата и най-вече искам да благодаря на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за неговата държавническа далновидност и политическа мъдрост".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов коментира от парламентарната трибуна:

"Това правителство започва или ще започне своя политически живот не с едно, а с цели 2 предателства. Предателства от две от формациите, които влизат в състава на това парламентарно мнозинство – БСП и ИТН. Две  формации, които по време на кампанията, не са обяснявали на своите избиратели, че по време на преговорите за съставяне на правителство първите, с които ще разговарят, ще бъдат ГЕРБ, че ще направят правителство с ГЕРБ и че ще управляват заедно с ГЕРБ".

В хода на дебата Радостин Василев от МЕЧ заяви, че България има нужда от редовно правителство, но не от какво да е. По думите му моделът на ГЕРБ и ДПС трябва да бъде разрушен, а не да бъде в управлението.

"Колеги от ГЕРБ - вие сте символ на корупцията, вашият лидер за мен и за нашата партия е символ на корупцията. Ние съществуваме заради това да се борим с модела на ГЕРБ и ДПС-тата, които днеска в едното крило, което не е по-малко опасно от другото крило, ще подкрепят вашето правителство. Днес всъщност има правителство на Бойко Борисов, Слави Трифонов, Ахмед Доган и БСП в един триумвират, който е изключително странен".

На свой ред депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Любен Дилов заяви:

"Този кабинет, който трябва да гласуваме днес, е плод на едно държавническо решение на Бойко Борисов, на едно държавническо мислене на коалиционните ни партньори от БСП, от "Има такъв народ", от ДПС на Доган, както го наричат. Мислите ли, че те не си дават сметка за какво ще им струва този компромис, който правят. Но, в крайна сметка, когато след 4 години свободно падане пилотиран хаоса в държавата, все пак някой трябва да се опита в името на България, в името на общото ни живеене да направи кабинет".

Надежда Йорданова от ПП-ДБ:

" Докато на масата за преговорите за формиране на управление стои страхът, бухалките на Пеевски към кого точно ще бъдат насочени? Ще подкрепяме всяко решение в полза на българското общество, но ще се противопоставяме с целия арсенал на парламентарна опозиция във всеки един момент, в който видим, че това управляващо мнозинство се превръща в разпределител на коалиция, която обслужва основно партийни олигархични кръгове".

Джевдет Чакъров от ДПС-ДПС посочи: "Има потребност, наистина, от политическа стабилност, за да започне решаването на конкретните проблеми, които вече 3 години остават нерешени заради изборната спирала, в която България се върти. Единият от проблемите са контролните и регулаторни органи с изтекъл мандат. Крайно време е да започне избор на техни членове".

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна