Три са кризисните центрове в София, с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още.
Дежурството на един от мобилните екипи, които правят обходи по софийските улици и предлагат на бездомните подслон, проследи Евелина Стоянова.
Екипът прави обход в централната градска част на София – по булевард "Мария Лиуза", ул. "Г. Раковски" и около Централна гара.
"24 часа, 7 дни в седмицата. Постоянно си имаме работа. Има много бездомни хора, които са желаещи – превозваме ги, настаняваме ги", казват Кирил Крумов и Петър Викторов, които правят обиколките и убеждават бездомниците, че е добре да получат подслон, вместо да останат на студа.
"Постоянно минаваме обходи на кризисните точки и ги питаме."
"В кризисните центрове е топло, чисто. Обясняваме им го."
Ежедневно се срещат и с откази на хора, живеещи на улицата, да ги заведат в центровете.
"Проверихме бездомен човек, който не иска да бъде настанен. Продължаваме. Записахме му данните. Пишем декларация, в която той отказва да бъде настанен в кризисен център."
"Спя на улицата, ама се оправям", разказва мъж, който е загубил жилището си, но не желае да отиде в кризисен център заради кучето, което го придружава.
На Централна гара екипът проверява първо вътрешността, след това оглежда подлеза. Натъкват се на желаещ да бъде настанен в кризисен център.
Оттам нататък от него зависи дали ще остане повече време или утре пак ще излезе навън, поясняват от спасителния екип.
От екипа имат стари познайници като Албена, която живее на пейка в района на гарата.
"Това е Албена. Много пъти сме я карали. Не иска да бъде настанена и това е."
"Много хора като ги питаме, са съгласни. Докато се върнем, човекът изчезва."
"Как да не е помощ? Да не съм на улицата. Да не съм на гарата, на студено. Топла храна, топла завивка – това е", споделя друг мъж, останал без дом заради семейни проблеми.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.